26/05/2023
Gerakas Hawks 12 21 13 9 - 55 -
Μπαμπαμπούλς 18 19 14 12 - 63 -

Νικάνε και αρέσουν οι Μπαμπαμπούλς!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Μπαμπαμπούλς  πραγματοποίησαν ακόμη μία μεγάλη νίκη, καθώς επικράτησαν των ανανεωμένων Γέρακας Hawks με σκορ 55-63! Αυτή ήταν η τέταρτη επιτυχία σε πέντε αγώνες, και στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στα Gran Camaria θα κριθεί η δεύτερη και η τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κανονικής περιόδου! Από την άλλη πλευρά, οι μεταγραφές αεροδρομίου που πραγματοποίησε ο Στάθης Πικάσης,  των Χανιώτη και Λιοφάγου, είναι ξεκάθαρο ότι ανέβασαν επίπεδο τα γεράκια, με τον μέλλον της ομάδας να προμηνύεται λαμπρό! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να βγάλουν όλες τις μπασκετικές αρετές που τους χαρακτηρίζουν σαν ομάδα, καθώς έλεγξαν τα ριμπάουντ, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με όπλο την αστείρευτη ενέργεια στις δύο πλευρές του γηπέδου, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 12-18!

Η συνέχεια της αναμέτρησης ανήκε μεν στους γηπεδούχους , καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 21-19, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα των φοβερών και τρομερών Μπαμπαλίδων να οδηγηθούν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά τεσσάρων πόντων με σκορ 33-37! Ο Δρούγκας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση έξω από τη γραμμή των 6,75, πετυχαίνοντας συνολικά 9 πόντους, ενώ είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους εξαιρετικούς Λεζάι(9π-3ριμπ-2ασ-2κλ) και Γιάννη Μπαμπαλή(7π-5ριμπ-2κλ)! Στην αντίπερα όχθη, ο Χανιώτης με 9 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων!

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με στόχο να διατηρήσουν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, κάτι το οποίο το κατάφεραν, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 46-51! Ο Λεζάι ηγήθηκε των προσπαθειών τους, προσθέτοντας ακόμη 9 πόντους στο ενεργητικό του! Στον αντίποδα, ο Κουμεντάκης αποτέλεσε των πρώτο σκόρερ των Γερακιών με 4 πόντους!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ταύροι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα, αλλά και τη κούραση των αντιπάλων τους, κατάφεραν να φτάσουν σε ακόμη μια μεγάλη νίκη με σκορ 55-63!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιάννης Μπαμπαλής 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Χανιώτης είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι Μπαμπαμπούλς είχαν 20/49 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 8/17 βολές, 51 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/47 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/15 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 13 λάθη .

Γέρακας Hawks(Πικάσης): Σκλαβούνος 2, Λιοφάγος 3, Χανιώτης 16, Πικάσης 10, Κουμεντάκης 7, Δασκαλάκης, Τζελέπης 2, Παλλάντζάς 4, Λιγνός 7, Γιαννακάκης 4.

Μπαμπαμπούλς(Αναστάσιος Μπαμπαλής): Αναστάσιος Μπαμπαλής, Κοκκινίδης, Δρούγκας 9, Λόκου 1, Cani Emilio 5, Μπενάκης, Γιάννης Μπαμπαλής 13, Λεζάι 20, Νεντής 7, Βλαχάκης 8.

Τι μας άρεσε : Η αθλητικότητα που χαρακτηρίζει την ομάδα των Μπαμπαμπούλς!