27/05/2024
Retro Pacers 17 16 15 25 - 73 -
Μίνωες 20 21 23 19 - 81 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Μίνωες!

Δευτέρα βράδυ στο Μαζαράκη οι Retro Pacers υποδέχτηκαν τους Μίνωες για την 6η αγωνιστική της Summer Evolution League. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν με τη νίκη με σκορ 73-81

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Μίνωες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Με πρωταγωνιστές τους Συκά, Γαλίτη και Βογιατζή, που έδωσαν λύσεις στην επίθεση, έφτασαν τους 20 πόντους. Από την άλλη οι Pacers έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο σκορ με τους Μπούρντα, Ιωαννίδη και Κουφόπουλο.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Οι Μίνωες εκμεταλλευτήκαν την ταχύτητα των Συκά και Βογιατζή και διατήρησαν την διαφορά που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Άσπροι στην επίθεση είδαν τον Μπούρντα να είναι ασταμάτητος από την ρακέτα και τον τροφοδότησαν πολλές φορές. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφεραν το σκορ στους 8 (33-41).

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ξεκουράστηκαν αρκετά, καθώς είχαν την ενέργεια να πάρουν διαφορά ασφαλείας 17 πόντων. Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν οι Βογιατζής, Μπαχάς, Κωνσταντίνου και Βήχος. Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν την διαφορά. Μπούρντα,  Γεωργάρας και Ιωαννίδης πέτυχαν τους πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pacers μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ. Κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά και να φέρουν το σκορ σε κοντινή απόσταση. Μπούρντα,  Κουφόπουλος και Γεωργάρας έφεραν τις λύσεις στην επίθεση. Οι Μίνωες όμως, δεν το άφησαν και στα τελευταία λεπτά καθάρισαν το παιχνίδι. Συκάς, Βλάχος και Βογιατζής βοήθησαν στην επίθεση. Ο αγώνας έληξε με σκορ 73-81.

Betsson MVP αναδείχθηκε o Βαλάντης Συκάς με 22 πόντους 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Μπούρντα με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Retro Pacers ( Βέλλης): Μπούρντα 32, Βέλλης 2, Ιωαννίδης 6, Κουφόπουλος 20, Yiquing 4, Καζαφέρης 2, Μπουρμπόν και Γεωργάρας 7.

Μίνωες (Μπαχάς): Βήχος 9, Βλάχος 7, Αλεξόπουλος 2, Συκάς 22, Κωνσταντίνου 8, Μπαχάς 4, Γκατζιάς 9, Βογιατζής 11, Γαλίτης 9

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα στις φάσεις και από τις δύο ομάδες!!