13/11/2022
Φιορετσίνα 12 17 8 16 - 53 -
Powerpuff Boys 7 14 12 11 - 44 -

Νίκη αφιερωμένη στον Χιονά !

Μεσημέρι Κυριακής στο κλειστό του Σπάρτακου η Φιορετσίνα επικράτησε με 53-44 των Powerpuff Boys και έφτασε τις 2 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Development League. «Χιονά γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα» ήταν το μήνυμα που έστειλαν οι παίκτες των «Βιόλα» μετά το σφύριγμα της λήξης. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά στους Μακρίδη (4π.), Ξυλογιαννόπουλο (3π.), Ακρίτα (3π.) και Γεωργακόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Powerpuff δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να ξεφύγουν ιδιαίτερα, σκοράροντας με τους Ραουάτ (4π.) και Παπαϊωάννου (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-7.

Αυξημένη παραγωγικότητα εκατέρωθεν στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-7. Ακρίτας (5π.), Γεωργακόπουλος (4π.), Αθανασόπουλος (3π.), Ξυλογιαννόπουλος (3π.) και Μαλακός τράβηξαν κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ από πλευράς Powerpuff οι Σαμοϊλης (7π.), Σταμπουλτζίδης (5π.) και Καστρίσιος (2π.) έδωσαν τις απαντήσεις. Σκορ ημιχρόνου, 29-21.

Μετά την ανάπαυλα, οι Powerpuff πίεσαν για την ανατροπή, χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Σταμπουλτζίδη (6π.) και Παπαϊωάννου (4π.) και βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Φιορετσίνα που όμως διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα οδεύοντας προς την κρίσιμη τελευταία περίοδο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα ήταν πιο αποτελεσματική στις δύο πλευρές του γηπέδου. Το δίδυμο Ακρίτας (5π.) – Μακρίδης (4π.) σκόραρε κρίσιμους πόντους, οι Powerpuff κόλλησαν επιθετικά μετά την αποβολή του Σαμοϊλη (7π.) και μοιραία γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα της Development League.

Στο τέλος του αγώνα, η Φιορετσίνα είχε 15/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Powerpuff Boys είχαν 13/46 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ακρίτας με 15 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ραουάτ με 11 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ και είχε 1 κλέψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος) : Αθανασόπουλος 6 (2), Ακρίτας 15 (2), Γεωργακόπουλος 8, Μακρίδης 9, Μαλακός 6, Ξυλογιαννόπουλος 8 (2), Στασινόπουλος, Χαρικιόπουλος 1.

Powerpuff Boys (Καστρίσιος) : Καστρίσιος 4, Παπαϊωάννου 7 (1), Παππάς, Ραουάτ 11 (1), Σαμοίλης 14 (2), Σταμπουλτζίδης 8 (2), Στεργίου.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.