05/03/2023
Never Again 12 10 9 13 - 44 -
CITÉ BC 25 15 18 15 - 73 -

Νίκη ανάσα για τους CITE BC!

Από την άρχη οι CITE ήθελαν να δείξουν την κυριαρχία τους μέσα στο γηπέδο κυρίως με τα πάρα πολλά καλάθια στην επίθεση και με την άμυνα τους να γίνεται όλο και καλύτερη με το πέρας του χρόνου. Από την άλλη οι Never Again χωρίς να έχουν κάποια ιδιαίτερη ευστοχία έμειναν πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως ήταν λογικό έπεσε και για τις δύο ομάδες , όμως οι CITE βρήκαν τους τρόπους να συνεχίσουν το καλό επιθετικό σερί με τον Τζάστα και τον Τζιπόπανο να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Never Again προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι με τα σουτ του Μιλιόρδου κάτι που εν τέλη κατάφεραν.

Οι CITE όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές και με τον Αναγνώστου αυτή την φορά να πετυχαίνει κάποια καλάθια στο αιφνιδασμό κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας και να νιώθουν πιο σίγουροι για το αποτέλεσμα , κάτι που φάνηκε και στις κινήσεις τους. Η κακή επιθετική λειτουργεία των Never Again συνέχισε για ακόμα ένα δεκάλεπτο κάτι που του κράτησε αρκετά πίσω τόσο σε τέμπο όσο και στο σκορ.

Οι Never Again είχαν τις ευκαιρίες τους στην τελευταία περίοδο να μειώσουν την διαφορά και να πάρουν το κάτι παραπάνω από το παιχωίδι , όμως ήταν ήδη πολύ αργά και έτσι οι CITE κατάφεραν να φύγουν με την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 44-73.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Πρόδρομου Τζάστα ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 4 ασίστς.

Ενώ για τους Never Again άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Τουφεγγής ο οποίος άγγιξε το double double καθώς είχε 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Never Again: Τιτίρλας 2 , Μυλιόρδος 14 (4) , Παπαϊωάννου 2 , Χιώτης 3 (1) , Τουφεγγης 6 , Συρόπουλος 4 , Σαραντινέλλης  , Τσόρλαλης 3 , Ιωαννίδης 2 , Καρυοφύλλης 2

CITE BC: Μπατάλας 5 , Τζάστας 19 (1) , Στρολιος 4 , Τζανέτος 6 , Αναγνώστου 13 (1) , Τσιαϊλάνης 8 (1) , Τσιαϊλάνης 18 (1)