10/02/2020
Λύκοι 6 12 9 13 - 40 -
Το Τρίτο Φύλο 8 5 6 15 - 34 -

Νίκη-ανάσα οι Λύκοι!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 8 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Λύκοι είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την αντεπίθεση του Τρίτου Φύλου στην τελευταία περίοδο επικράτησαν με 40 – 34.
Οι ομάδες μπήκαν νευρικά στον αγωνιστικό χώρο και πέρασαν 5 λεπτά μέχρι να βρουν τον στόχο.Ο Σάββας με δίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα για να απαντήσει ο Κώνστας με τρίποντο από την γωνία. Στη συνέχεια ο Κολυτόα πέτυχε δύο καλάθια για τους Λύκους, ενώ το Τρίτο Φύλο με τρίποντο του Παντελή και δίποντο του Γεωργάκη είχε προβάδισμα με 6 – 8.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με Γιαννακουδάκη, Σταχτιάρη και Κούβελα προηγήθηκαν 13 – 8. Το Τρίτο Φύλο αντέδρασε και με δίποντο του Παντελή και βολές από Σεβαστόπουλο και Κώνστα ισοφάρισε 13 – 13, όμως οι Λύκοι με τρίποντο του Κολυτού και δίποντο του Κατσίκη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18 – 13.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο βρήκε μόνο 6 πόντους με Κώνστα, Καστρίνιο και Καρυτιανό , ενώ οι Λύκοι με Τάρο, Σάββα, Γιαννακουδάκη και Κολυτό ξέφυγαν με 27-19.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κολυτό να στέλνει την διαφορά στους 10, αλλά το Τρίτο Φύλο με εκπληκτικό come back σε τρία λεπτά από Καρυτιανό , Κώνστα, Γεωργάκη και τρίποντο του Δεληγιάννη πέρασε μπροστά με 29 – 30. Οι Λύκοι απάντησαν άμεσα με 4 πόντους του Σάββα και δίποντο του Κολυτού και οι φιλοξενούμενοι με Σεβαστόπουλο και δύο βολές του Παντελή μείωσαν σε 35 – 34 ένα λεπτό προν το τέλος. Σε αυτό το χρονικό σημείο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους με Σάββα και Κούβελα κατακτώντας το ροζ φύλλο με το 40 – 34 να είναι το τελικό σκορ.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ρωμανός Κολυτός με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Γεωργάκης με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Λύκοι είχαν 16/43 δίποντα, 1/19 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.
Το Τρίτο Φύλο είχε 9/29 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.
Λύκοι(Σάββας): Σάββας 12, Κούβελας 3 (9ρ.), Σταχτιάρης 2, Γιαννακουδάκης 5 (7ρ.), Καχριμάνης, Κολυτός 14(10ρ.), Κατσίκης 2 (13ρ.), Τάρος 2.
Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Παντελής 7, Δεληγιάννης 3, Κώνστας 9 (7ρ.), Καστρίνιος 2(8ρ.), Γεωργάκης 4(10ρ.), Σεβαστόπουλος 4, Τσανικίδης , Καρυτιανός 5(8ρ.).
Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο μας προσέφερε πολλές συγκινήσεις.