24/09/2022
Escapers 13 12 8 19 - 52 -
Fast Break 9 13 15 13 - 50 -

Νίκη δια χειρός Δημήτρη Σιώπκα!

Στο κλειστό του Πικερμίου για τη Development 2 League , οι Escapers ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση , καθώς με δύο βολές του Σιώπκα στην εκπνοή της αναμέτρησης έκαμψαν την αντίσταση των αξιόμαχων Fast Break με σκορ 52-50  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Σιώπκα , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα της αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία , 6-6 , οι παίκτες της Άννας Κεφαλά προσπέρασαν με τέσσερις , 11-7 , ενώ έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 13-9  . Ο Σιώπκας πέτυχε 4 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μαζαράκης  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο κυανοκίτρινοι με τον Αρβανιτέλη να ηγείται των προσπαθειών τους έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 16-16 , οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους , 21-16 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 25-22 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπομπότης με 6 πόντους , ενώ 6 είχε και ο Αρβανιτέλλης  .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Escapers διατήρησαν το προβάδισμα , 27-24 και 33-29 , για να έρθει η αντίδραση της παρέας του Ηλιάδη , καθώς με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 0-8 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν τέσσερα , 33-37 . Οι Σιώπκας , Ανατολίτης και Μανούρης πέτυχαν απο 2 πόντους , ενώ ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Μαζαράκης είχε 7 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Fast Break με τους Αρβανιτέλη και Μπουλαξή να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Πικερμίου κράτησαν τη πρωτοπορία στο σκορ , 36-40 και 42-45 , οι Escapers έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα , 48-48 και 50-50 , ενώ με δύο βολές στην εκπνοή του αγώνα πήραν τη νίκη στη πρεμιέρα της Development2 League με σκορ 52-50 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σιώπκας με 22 πόντους , 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Ευστράτιος Αρβανιτέλλης είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ .

Οι Escapers είχαν 10/38 δίποντα , 4/14 τρίποντα , 8/15 βολές , 40 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 9 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 4 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/19 δίποντα , 4/18 τρίποντα , 8/14 βολές , 43 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 2 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 10 λάθη .

Escapers (Κεφαλά) : Τάγκας 3 , Ανατολίτης 3 , Σιώπκας 22 , Μανούρης 6 , Δεπάστας 4 , Τσικλιτσής 5 , Σταματόπουλος 2 , Μπομπότης 7 .

Fast Break(Ηλιαδης): Νιωτάκης 4 , Αρβανιτέλλης 17 , Παπαχρήστος , Τζώρτζης 8 , Μπουλαξής 5 , Κικίλιας , Ηλιάδης 4 , Μαζαράκης 12 .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Δημήτρη Σιώπκα , αλλά και τα μόλις 4 λάθη των νικητών!