20/10/2020
Γιουγκοπιάστηκα 15 14 12 20 - 61 -
Lobsters BC 22 19 14 17 - 72 -

Νίκη για Golden State … Lobsters!

Σε μια αναμέτρηση που όταν έληξε, όταν έσβησαν τα φώτα του γηπέδου του ΣΕΦ και αποχώρησε η Γιουγκοπιάστηκα, οι Lobsters πιθανότατα να … συνέχισαν να βάζουν μακρινά σουτ, με τους φιλοξενούμενους των 17 (!) τριπόντων να κερδίζουν με σκορ 61-72, σε ένα παιχνίδι που δε μας άφησε να πάρουμε τα μάτια του από πάνω του!
Ο Μπενιουδάκης μπήκε … καυτός στην αναμέτρηση, σκοράροντας οχτώ πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, με τον Σακαρέλο να ισορροπεί στη συνέχεια το παιχνίδι, μέχρι να έρθει από τον πάγκο ο Φελλάς και με δύο τρίποντες βόμβες, βάλει ξανά μπροστά τους Lobsters με σκορ 15-22.
Ψαρρός και Παταγιάς ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, η Γιουγκοπιάστηκα μείωσε στους πέντε (25-30), με τους Lobsters να βρίσκουν λύσεις ξανά από την περιφέρεια, με τους Φελλά (2) και Τρικαλιώτη (2) να εκτελούν για το 29-41, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στους πάγκους για ημίχρονο.
Τσέκος, Παταγιάς και Παπαγεωργίου προσπάθησαν πολύ να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού, πλησίασαν και χτύπησαν κοντά στο καλάθι, με τη διαφορά όμως να μην πέφτει κάτω από τους δέκα, καθώς κάθε φορά που η Γιούγκο εχτιζε ένα σερί μείωσης του σκορ, τρίποντα όπως αυτά του Πράππα και του Τρικαλιώτη επανέφεραν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 41-55.
Στόχο από τα 6.75 στην τελευταία περίοδο βρήκαν οι Φελλάς, Ραχμάν και ο Πράππας, με τον Παπαγεωργίου να κάνει ό,τι μπορεί για μια τελευταία προσπάθεια ανατροπής για Γιουγκοπιάστηκα, μάταια όμως, καθώς ένα κρίσιμο καλάθι τους Γεωργίου κλείδωσε τη νίκη για τους Lobsters, με σκορ 61-72.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Πράππας με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.
Από Γιουγκοπιάστηκα ξεχώρισε ο Νίκος Τσάνταλης με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κόψιμο.
Συνολικά η Γιουγκοπιάστηκα είχε 15/47 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 7/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 9 λάθη.
Συνολικά οι Lobsters είχαν 5/23 δίποντα, 17/39 τρίποντα, 11/18 βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.