25/12/2019
G-vana 16 14 9 22 - 61 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 24 10 16 18 - 68 -

Νίκη για τους Γαλάτες, παρά τα όργια Καλαϊτζόγλου!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσαν να είχαν .. καθαρίσει αρκετά πιο νωρίς, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες τελικά πήραν τη νίκη με 61-68, απέναντι στους μαχητικούς G-Vana, με την αναμέτρηση να διεξάγεται την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια του τρίτου ομίλου της Development.
Καλό ξεκίνημα για τους Γαλάτες, με τους Τζανέτο και Μαντά να είναι πολύ καλοί, με την ομάδα τους να προηγείται νωρίς με 6-13, με τον Καλαϊτζόγλου να σκοράρει όλους τους πόντους των γηπεδούχων και το θέαμα να είναι εξαιρετικό. Δύο τρίποντα του Λαδά από Γαλάτες, έκλεισαν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου με τους φιλοξενούμενους, να είναι μπροστά στο σκορ με 16-24.
Ο φορμαρισμένος Τσανάκης πήρε από το χέρι τους G-Vana, οι οποίοι στηριζόμενοι στην άμυνα ζωνης που έπαιξαν, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, κρατώντας άποντους τους Γαλάτες για πέντε περίπου λεπτά, με τον πολύ καλό Φρατζεσκάκη να τους κρατάει στο παιχνίδι, πριν ο Καλαϊτζόγλου σκοράρει για τρεις, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-34.
Ο Μαντάς ξεκίνησε με τρίποντο το τρίτο δεκάλεπτο για τους Γαλάτες, με την αναμέτρηση να χαρακτηρίζεται από το μεγάλο πρόβλημα στον τομέα των ριμπάουντ που αντιμετώπισαν οι G-Vana, με τον Φρατζεσκάκη να οργιάζει πραγματικά, δίνοντας άμεσο σκοράρισμα στην ομάδα του, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους δέκα (36-46), με το τελευταίο τρίλεπτο να υστερεί από ρυθμό και σκορ, με τον Λαδά να αποβάλλεται και το σκορ να κλείνει στο 39-50.
Άστοχες ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, με τους Γαλάτες τελικά στη συνέχεια να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, παρά την απουσία του οργανωτή τους Λαδά, με την ψαλίδα να ανοίγει στο 34′ , με 41-58 υπέρ των φιλοξενούμενων.Καπου εκεί ένας εκπληκτικός Καλαϊτζόγλου, πήγε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι, με 15 (!) συνεχόμενους πόντους για τους G-Vana, με την ολική ανατροπή τελικά να μην ολοκληρώνεται, με το ροζ φύλλο αγωνα, να καταλήγει στα χέρια των Ανυπόταχτων Γαλατών, με 61-68.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φρατζέσκος Φρατζεσκάκης με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος.
Από πλευράς G-Vana ξεχώρισε ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου, σκοράροντας 42 (!) πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη.
Συνολικά οι G-Vana είχαν 18/48 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 16/25 βολές, 34 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη.
Συνολικά οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 16/44 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 12/18 βολές, 57 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 22 λάθη.
G-Vana (Τριανταφύλλου): Τσατσάλης, Χαλτούπης 2, Γεωργακόπουλος4, Καλαϊτζόγλου 42 (4 κλεψ), Ψωμιάδης 1, Τσανάκης 10 (7 ριμπ), Φιλίππου 2.
Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 17 (8 ριμπ), Γαλάνης, Ζιώτος, Τερζής, Φρατζεσκάκης 17 (18 ριμπ), Τζανέτος 12 (11 ριμπ), Μπετχαβάς 2, Σταθάτος 5 (7 ριμπ), Λαδάς 15 (8 ριμπ).
Τι μας αρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού και οι πολλές όμορφες φάσεις!