11/04/2022
Ellinoroston Celtics 14 15 8 15 - 52 -
Ηττηφόρος BC 13 7 9 10 - 39 -

Νίκη γοήτρου για τους Ellinoroston Celtics!

Την πέμπτη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Ellinoroston Celtics που κέρδισαν στα Άνω Λιόσια τον Ηττηφόρο με 52-39.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως το περιμέναμε δηλαδή αρκετά κλειστό και ανταγωνιστικό. Οι Celtics ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-13 με τον Παναγιώτη Ασημάκο να σημειώνει 7 πόντους. Για τον Ηττηφόρο 6 πόντους με 2 τρίποντα σημείωσε ο Θεόφιλος Καλακατέβας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Ellinoroston Celtics βελτίωσαν την άμυνα τους και με τους Κατσιράκη, Τσίλη και Φυλακτό να σκοράρουν έτρεξαν ένα επιμέρους 15-7 σερί και προηγήθηκαν με 9, 29-20 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τον Ηττηφόρο, που κόλλησε στην επίθεση, 3 πόντους με ένα τρίποντο έβαλε ο Λουκάς Καραβασίλης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε νευρικό και οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 9-8  που ήταν το σκορ της περιόδου για τον  Ηττηφόρο που μείωσε στους 8, 37-29 στο 30’. Τσίλης, Κατσιράκης, Φυλακτός και Χατζηγιάννης σκόραραν για τους Celtics, ενώ για τους τυπικά φιλοξενούμενους σκόραραν οι Χαλακατέβας και Κωνσταντούλας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ellinoroston Celtics διαχείριστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και πήραν τελικά μία εύκολη νίκη με 52-39 ανεβάζοντας λίγο την ψυχολογία τους ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Από την άλλη, ο Ηττηφόρος πάλεψε αλλά έμεινε από δυνάμεις στο τέλος.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Κατσιράκης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Καραβασίλης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/55 εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα και 11/18 βολές. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη ο Ηττηφόρος είχε 16/71 εντός πεδιάς, 5/23 τρίποντα και 2/8 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 1 τάπα.

Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Ασημάκος 7, Δαυίδ 2, Κατσιράκης 16, Κοσκίνας 10, Παπαιάκος, Τσίλης 5, Φυλακτός 5, Χατζηγιάννης 7.

Ηττηφόρος (Κωνσταντούλας): Ανδριγιαννάκης 2, Ασημακόπουλος 3, Καραβασίλης 14, Κωνσταντούλας 4, Νιαρχάκος 4, Πανταζής 2, Τέτσιος 2, Χαλακατέβας 8.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!