13/10/2021
Most Wanted 14 10 14 20 - 58 -
Αμόκ 18 10 19 16 - 63 -

Νίκη γοήτρου στην πρεμιέρα για ΑΜΟΚ!

Το ξεκίνημα της φετινής αγωνιστικής σεζόν δε θα μπορούσε να έχει καλύτερο… μενού, καθώς οι Most Wanted με την ΑΜΟΚ έδωσαν μια εκπληκτική μάχη στο παρκέ του Κολωνού για την πρώτη αγωνιστική, με την παρέα του Ορφανού, να επικρατεί με 58-63, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Τα δύο τρίποντα του… Σπίτι Γκονζάλεζ Νικολάου έβαλαν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με τον Ορφανό να απαντάει και με προσωπικές ενέργειες να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με την ΑΜΟΚ μπροστά, 14-18.
Άστοχο γενικά το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ένταση και τις δυνατές μονομαχίες να έχουν πάρει τη σκυτάλη από την ποιότητα και την υπομονή στις επιθετικές επιλογές, με τον Δερδενέ να δηλώνει παρόν και να οδηγεί την ΑΜΟΚ στο προβάδισμα με 24-28 για ημίχρονο.
Ένα τρίποντο του ήσυχους μέχρι εκείνο το σημείο Καραμασιώτη φάνηκε να ξυπνάει κάπως τους Most, για λίγο όμως καθώς Πουμπουρίδης και Δερδενές με τριποντες βόμβες έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 38-47 για τους φιλοξενούμενους.
Τρίποντα από Παπαδόπουλο και Νικολάου είχαμε, σωστές επιθετικές επιλογές και πάθος από Καραμασιώτη είχαμε, την ολική ανατροπή όμως για Wanted όχι, καθώς η ΑΜΟΚ με ένα τρίποντο του Τριανταφύλλη ξέφυγε και πήρε εν τέλει τη νίκη με 58-63.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Δερδενές με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη. Από Most ξεχώρισε ο Σάκης Καραμασιώτης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ,
 3 ασίστ και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/46 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 15/22 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα μόλις λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/40 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 22/29 βολές, 54 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα και 14 λάθη.
Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης, Νικολάου 8, Παπακωνσταντίνου, Καραμασιώτης 18, Παπαδόπουλος 17, Μίτσης 8, Πίκουλης 7 (11 ριμπ.), Μιτζέλος, Γιαννούλης, Βασιλόπουλος.
ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Βιγικάκης 10, Γιαννόπουλος, Ορφανός 22 (14 ριμπ.), Δερδενές 16 (15 ριμπ.), Τριανταφύλλης 10, Ιωαννίδης 1, Γράψας 1, Πουμπουρίδης 3, Χειράκης.
Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!