07/07/2022
Pepperone 26 27 24 21 - 98 -
Los Ampeles Clowns 13 19 19 24 - 75 -

Νίκη και πρόκριση για τους Pepperone!

Μια σπουδαία νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Pepperone απέναντι στους μαχητικούς Los Ampeles Clowns με σκορ 98-75 παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Pepperone θέλουν να επιβάλουν τον γρήγορο ρυθμό τους κάτι που θα καταφέρουν κιόλας καθώς από πολύ νωρίς θα τρέξουν το γήπεδο και θα πετύχουν εύκολα και σημαντικά καλάθια κυρίως με τον Γιώργο Ζωγράφο , οι Clowns το μόνο που θα μπορέσουν να κάνουν είναι να μείνουν σχετικά κοντά στο σκορ με τον Πολύχρους να πετυχαίνει τα περισσότερα καλάθια.

Στην δεύτερη περίοδο οι Los Ampeles θα πραγματοποιήσουν μια φανταστική εμφάνιση και θα κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους όπου χάρης στα καλάθια του Καραμπίδη και του Δαγκλή θα καταφέρουν να μειώσουν για λίγο την διαφορά , κάτι όμως που δεν θα κρατήσει για πολύ γιατί χάρης στην αποφασιστικότητά τους οι Pepperone θα ανακάμψουν και θα πάρουν ξανά προβάδισμα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι προσπάθειες του Clowns θα συνεχιστούν πιέζοντας συνεχώς τους γηπεδούχους , αλλά με τον Μιλκούδη να μπαίνει στην εξίσωση και των Γιώργο Ζωγράφο να συνεχίζει την ασύλληπτή του πορεία οι Pepperone φαινόντουσαν το φαβορί.

Τελικά όλες αυτές οι προσπάθειες των Los Ampeles θα φτάσουν στην κορυφή καθώς με την ομάδα να συνεργάζεται άψογα αλλά και τα αρκετά εύστοχα σουτ θα μπορέσουν να μειώσουν αρκετά την διαφορά όμως δεν θα τους φτάσει ο χρόνος και έτσι οι Pepperone θα πάρουν την νίκη και την πρόκριση στον ημιτελικό με τελικό σκορ 98-75.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζωγράφος ο οποίος για 1 ριμπάουντ δεν θα πετύχει το double double καθώς σκόραρε 42 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Clowns πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Πολύχρους ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Pepperone: Ζωγράφος Κ. 4 , Ζωγράφος Γ. 42 (9) , Ζωγράφος Μ. 12 (3) , Χατζηλιάδης 9 , Χρονόπουλος 12 (1) , Χατζηνικολάου 2 , Μιλκούδης 17 (2)

Los Ampeles Clowns: Τσακιρίδης 3 , Αργυρίου 9 (1) , Μινασίδης 2 , Μπίκης 2 , Δαγκλής 12 (2) , Πατσίκας , Πολύχρους 23 (1) , Γιαμούκογλου 12 , Σαβαίδης 2 , Καραμπίδης 10 (3)