23/05/2022
Remax Domino 17 9 20 14 - 60 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 11 15 16 9 - 51 -

Νίκη και πρωτιά για τους Remax Domino!

Οι Remax Domino κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Seattle SuperΨωνια με τελικό σκορ 60-51 εξασφαλίζοντας έτσι την πρώτη θέση στον όμιλο τους για το θεσμό του Winter Thessaloniki Cup.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει ιδανικά για τους Remax καθώς ο Ράπτης μετά από ένα κλέψιμο θα πετύχει το καλάθι στον αιφνιδιασμό ανοίγοντας έτσι το σκορ , τα SuperΨωνια όμως θα απαντήσουν σχεδόν αμέσως με ένα ελεύθερο τρίποντο του Καρανικόλα. Πολύ νωρίς στο ματς οι ομάδες θα σχηματίσουν και τις πρώτες άμυνες ζώνης κάτι όμως που δεν θα εμποδίσει τους Remax από το να πετύχουν 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο χάρης στα καλάθια των Κάνγκα και Χουλιάρα. Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως θα ανήκει αποκλειστικά στους Seattle SuperΨωνια καθώς με τις ωραίες ομαδικές προσπάθειες αλλά και τις ατομικές ενέργειες του Νταμπούδη θα φέρουν το ματς στα ίσα. Οι Remax δεν θα μπορέσουν να αντιδράσουν και χάρης στα πολλά άστοχα σουτ το πρώτο ημίχρονο θα λήξει 26-26.

Στην τρίτη περίοδο οι SuperΨωνια θα συνεχίσουν την άμυνα ζώνης όμως δεν θα είναι αρκετή για να κρατήσει την επίθεση των Remax καθώς με ωραίες κινήσεις του Χουλιάρα αλλά και τα πολλά εύστοχα σουτ του Ηλιάδη Π. θα καταφέρουν να πάρουν μια μικρή διαφορά στον αγώνα αυτή των 4 πόντων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η κούραση θα καταβάλει τους παίχτες των Seattle οι οποίοι χάρης στα πολλά άστοχα σουτ δεν θα μπορέσουν να πλησιάσουν στο σκορ και έτσι οι Remax Dominos θα πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 60-51.

MVP του αγώνα ανδείχθηκε ο Θοδωρής Κάνγκας ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 20 πόντους και μαζεύοντας 16 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Seattle SuperΨωνια άξιος αναφοράς είναι ο Πάρης Νταμπούδης ο οποίος άγγιξε το double double με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Remax Domino: Ράπτης 7 (1) , Χουλιάρας 17 , Γραμματικός 5 (1) , Ηλιάδης Π. 11 (1) , Ηλιάδης Σ. , Κάνγκας 20 (2)

Seattle SuperΨωνια: Ιωαννίδης 2 , Νταμπούδης 15 , Μαλακώζης 12 , Πεπονής 2 , Καρανικόλας 12 (1) , Κουτρουμάνος 8