26/06/2024
Salo Nics 16 18 19 15 10 78 -
Summer Kings 17 20 11 20 4 72 -

Νίκη και στους 8 οι Salo Nics!

Σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και ανατροπές, οι Salo Nics αντιμετώπισαν τους Summer Kings σε μια αναμέτρηση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 16-17 υπέρ των Summer Kings. Οι Ιατρίδης Αλέξανδρος και Ιατρίδης Ζήσης για τους Salo Nics έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, ωστόσο οι Summer Kings, με τον Kaplan και τον Πολυχρονάκο να ηγούνται, κατάφεραν να πάρουν το ελάχιστο προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Summer Kings κατάφεραν να διατηρήσουν και να επεκτείνουν ελαφρώς το προβάδισμά τους, με το σκορ να κλείνει στο 34-37 υπέρ τους. Οι Salo Nics, με τους αδελφούς Ιατρίδη να είναι σε καλή φόρμα, προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά η αμυντική τους γραμμή δεν μπόρεσε να σταματήσει την επίθεση των Kaplan και Πολυχρονάκου. Το παιχνίδι παρέμεινε σφιχτό και αμφίρροπο, με τους θεατές να απολαμβάνουν το θέαμα.

Το τρίτο δεκάλεπτο έφερε την πρώτη μεγάλη ανατροπή του αγώνα. Οι Salo Nics, με μια εξαιρετική εμφάνιση από τους Ιατρίδηδες, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 53-48. Η άμυνα τους έγινε πιο σκληρή, περιορίζοντας τους Kaplan και Πολυχρονάκο, ενώ στην επίθεση βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν. Οι Salo Nics απέδειξαν πως δεν θα παρέδιδαν εύκολα τα όπλα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η επιτομή της αγωνίας και του πάθους. Οι Summer Kings, με τους Kaplan και Πολυχρονάκο να παίζουν καθοριστικό ρόλο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στο τέλος με σκορ 68-68, αναγκάζοντας το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Οι Salo Nics είχαν την ευκαιρία να κλείσουν το παιχνίδι νωρίτερα, αλλά η αντοχή και η αποφασιστικότητα των Summer Kings τους κράτησαν ζωντανούς.

Στην παράταση, οι Salo Nics βρήκαν τη δύναμη και την ψυχραιμία να επιβληθούν, κατακτώντας τελικά τη νίκη με σκορ 78-72. Οι Ιατρίδης Αλέξανδρος και Ιατρίδης Ζήσης ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές, οδηγώντας την ομάδα τους με κρίσιμα καλάθια και σταθερή άμυνα. Οι Summer Kings, παρά την προσπάθεια του Kaplan και του Πολυχρονάκου, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα, με τους Salo Nics να πανηγυρίζουν μια σπουδαία πρόκριση.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Ιατρίδης ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο Double Double έχοντας 33 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Summer Kings είναι ο Ido Kaplan ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Salo Nics: Τέγος , Τέντσος Θ. , Τέντσος Α. 9 (2) , Καρυπίδης 2 , Σπανός 9 (1) , Ιατρίδης Ζ. 23 , Ιατρίδης Α. 33 (1) , Τερζίδης 2

Summer Kings: Kaplan 22 (2) , Ιακωβιδης 18 (1) , Αποστολιδης 9 (1) , Πολυχρονάκος 22 , Δεκουλακος 1