05/10/2020
New York Pic-Knicks 9 12 12 19 9 61 -
Escapers 15 20 9 7 4 55 -

Νίκη με ανατροπή για New York Pic Knicks

Μεγάλη νίκη με φοβερή ανατροπή πήραν οι New York Pic Knicks επί των Escapers για την πρώτη αγωνιστική της D2-league.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους New York  με 4 πόντους από Αθανασίου και Σπηλιοτόπουλο, αλλά εκεί ανέλαβαν δράση οι Μπομπότης, Φράγκος και Αναστασίου, που με ένα σερί 15-2 πέρασαν μπροστά. Με τρίποντο του Σπηλιωτόπουλου για τους New York έκλεισε η περίοδος με το σκορ στο 9-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι New York μπήκαν και πάλι δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να μειώσουν σε 17-18 με τους Αντωνόπουλο και Αθανασίου να βρίσκουν λύσεις μέσα στη ρακέτα κερδίζοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Ωστόσο με νέο σερί 17-3 οι Escapers έκλεισαν το ημίχρονο στο +14. Για τους Escapers η ανατροπή ήρθε με 6 πόντους από τον Ιωσηφίδη, 5 από τον Καρόζα, Γκρέμο και Φράγκο με 5 και 2 πόντους αντίστοιχα.
Η περίοδος έκλεισε στο 21-35 και όλα έμοιαζαν ιδανικά για τους Escapers.