13/11/2022
Aballiers 15 8 17 12 - 52 -
Clowns 15 18 23 20 - 76 -

Νίκη με μπασκετάρα από τους Clowns!

Πέντε έκαναν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα οι Clowns καθώς επικράτησαν των Aballiers στο κλειστό του Κολωνού.
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το σκορ να είναι 15-15. Για τους γηπεδούχους ο Γραμματικός τράβηξε το... κουπί στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Μπουρνάζος και Μέλλος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Εντυπωσιακοί ήταν οι Clowns στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς με τους Μελλά, Κιούση και Σαρίκα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-18 και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 23-33. Οι "μπλε" δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν ξαφνικά με την πλάτη στον τοίχο.

Τις βάσεις για τη νίκη έβαλαν στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν οι φιλοξενούμενοι καθώς με πρωταγωνιστή τον Πάτρο έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ και εκτόξευσαν την διαφορά στο +20. Οι Aballiers με Ν. Θάνο και Μανώλη προσπάθησαν να μειώσουν, όμως οι "πορτοκαλί" με Πάτρο και Μπουρνάζο διαμόρφωσαν το υπέρ τους 40-56 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη και όλους τους παίχτες να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη, κάνοντας την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση. Οι γηπεδούχοι εμφανώς επηρεασμένοι από τις πολλές απουσίες τους δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπουρνάζος με 22 πόντους (4/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/46 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/53 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Aballiers (Μανώλης): Γραμματικός 27 (3), Σ. Θάνος 6 (1), Ν. Θάνος 6, Κρητικός 8, Λιακόπουλος 2, Μανώλης 3 (1)

Clowns (Μελάς): Αρβανιτάκης, Βασιλάκος 8, Κιούσης 8 (2), Μελάς 10, Μέλλος 8, Μπουρνάζος 22 (4), Πάτρος 14, Σαρίκας 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των γηπεδούχων.