19/06/2024
Baboulas BC 27 24 23 25 - 99 -
Chicago Fools 23 17 32 19 - 93 -

Νίκη με μεγάλο σκορ για τον Baboula!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και πάθος, καθώς και οι δύο ομάδες επιδίωκαν να πάρουν το προβάδισμα από την αρχή. Ο Στεψιανός και ο Ρατόπουλος του Baboula ανέδειξαν τις ικανότητές τους, με τον Στεψιανό να κερδίζει πολλές μάχες κάτω από το καλάθι και τον Ρατόπουλο να σημειώνει σημαντικά τρίποντα. Από την άλλη πλευρά, οι Fools, με τον Δερμεντζόγλου και τον Καλογιαννίδη, έδειξαν ότι δεν θα παραδώσουν εύκολα τα όπλα, κρατώντας την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-23 υπέρ του Baboula, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Baboula ανέβασε το ρυθμό και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του. Ο Δημητριάδης βγήκε μπροστά, συνδυάζοντας την ταχύτητα και την ακρίβεια στις προσπάθειές του, ενώ ο Στεψιανός συνέχιζε να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι. Οι Fools, παρά τις προσπάθειες του Δελόγλου, δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν την άμυνα τους και να περιορίσουν την επιθετική δραστηριότητα του Baboula. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 51-40 υπέρ του Baboula, δίνοντας τους ένα σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια του αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό και γεμάτο δράση, καθώς οι Fools έκαναν μια δυναμική αντεπίθεση. Ο Δερμεντζόγλου ανέλαβε δράση, σκοράροντας κρίσιμα καλάθια και εμπνέοντας την ομάδα του να ανακτήσει το χαμένο έδαφος. Ο Καλογιαννίδης συνέβαλε επίσης σημαντικά, με εύστοχα σουτ και σταθερή παρουσία στην άμυνα. Οι προσπάθειες των Fools καρποφόρησαν και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, με το σκορ να διαμορφώνεται 74-74 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ένταση ήταν στα ύψη και όλα ήταν ανοιχτά για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά επικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για τη νίκη. Ο Baboula, με τους Στεψιανός και Ρατόπουλος να ηγούνται, κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία και την απόδοσή του στα κρίσιμα σημεία. Παρά τις συνεχείς επιθέσεις των Fools και τις προσπάθειες του Δελόγλου να ανατρέψει το σκορ, ο Baboula διατήρησε το προβάδισμα και τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 99-93.

MVP του αγώνα είναι ο Φώτης Στεψιανός ο οποίος έβαλε 35 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Fools είναι ο Φίλιππος Καλογιαννίδης ο οποίος έκανε Double Double με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Baboulas BC: Δημητριάδης 12 (2) , Μπερμπέρης 4 , Οργαντζής 4 , Σιώτας , Δημητριάδης 3 (1) , Ξώμαλης , Στεψιανός 35 (3) , Ρεντζος 8 , Κυριακίδης 9 (1) , Ρατόπουλος 24 (2)

Chicago Fools: Δελόγλου 12 (2) , Καραγιώργης 7 (1) , Κατιγκας 7 , Καλογιαννίδης , Κονιακης 10 (1) , Γιαμπανης 2 , Χατζοπουλος , Καλογιαννίδης 24 (1) , Δερμεντζόγλου 25 (1) , Κυριαζίδης 6