02/02/2022
ThunderDogs 20 15 25 11 - 71 -
New York Fix 13 14 15 17 - 59 -

Νίκη με… σοβαρότητα οι Thunderdogs!

Το μικρό ρόστερ που κατέβασαν οι New York Fix έδειχνε από νωρίς ότι θα δυσκολέψει πολύ την παρέα του Καλπακίδη στη διεκδίκηση της νίκης απέναντι στους δυνατούς Thunderdogs, με τους δεύτερους να επικρατούν με το τελικό 71-59.
Όμορφο το ξεκίνημα στο κλειστό του ΣΕΦ, με τους Καπαρελιώτη (2) και Ρίκι να εκτελούν νωρίς νωρίς από την περιφέρεια, δίνοντας ρυθμό στην αναμέτρηση, με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στα μέσα της περιόδου, η οποία εν τέλει έκλεισε στο 20-13, με τον Σεφέρη να ανεβάζει ρυθμούς.
Με Παναγόπουλο και Ρίκι να… συνεχίζουν το βιολί τους από τα 6.75 οι FIX μείωσαν στον πόντο (22-21) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, δείχνοντας πως θα αποτελέσουν σκληρό… καρύδι! Ο Γεωργάρας αποτέλεσε στήριγμα στο ποστ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι όντας καλύτεροι σε αυτό το διάστημα, αύξησαν τη διαφορά ξανά και έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-27 μπροστά.
Οι Σεφέρης και Δημακαρέας… κόλλησαν δύο τρίποντα με το ξεκίνημα και έδειξαν ότι έδιωξαν τα… κακά σύννεφα που μαζεύτηκαν προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη διαφορά να ανοίγει και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-42, με την παρέα του Παπαγεωργίου να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης.
Η τελευταία περίοδος δεν επεφύλασσε εκπλήξεις, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην επικράτηση με το τελικό σκορ να είναι το 71-59 και τους FIX πάρα την ήττα να παρουσιάζουν ένα πολύ καλό πρόσωπο, παρά το γεγονός ότι εμφανίστηκαν με πέντε παίκτες στο παιχνίδι!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Σεφέρης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Από New York Fix ξεχώρισε ο Κυριάκος Πλατανίτης με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/34 δίποντα, 11/46 τρίποντα, 0/1 βολές, 45 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/29 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 2/5 βολές, 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.
Thunderdogs (Παπαγεωργίου) : Σαραντάκος 3, Παπαγεωργίου 2, Σεφέρης 17, Γιακιτζής 5, Καπαρελιώτης 13, Γεωργάρας 14, Δημακαρέας 5, Πίνας 12.
New York Fix (Καλπακίδης) : Παναγόπουλος 10, Πλατανίτης 14 (17 ριμπ.), Κουράσης 17, Καλπακίδης 16, Κολέτσος 2.

Τί μας αρεσε: Η αξιόλογη εμφάνιση των Fix πάρα τις πολλές τους απουσίες!