06/07/2021
Milwaukee Sucks 15 18 13 19 7 72 -
Black Mamba 15 15 15 20 6 71 -

Νίκη με στυλ και fair play από Milwaukee Sucks!

Παραδίδοντας μαθήματα fair play, οι Milwaukee Sucks επικράτησαν των γεμάτων με απουσίες Black Mamba με τελικό σκορ 72-71 στην παράταση, με τους γηπεδούχους να μην εκμεταλλεύονται το πλεονέκτημα που απέκτησαν στο 35′ λεπτό, όταν ο Φώτογλου τραυματίστηκε και άφησε την ομάδα του με τέσσερις παίκτες, αλλά ιπποτικά να παίζουν και εκείνοι με τέσσερις ενεργούς και να επικρατούν των συγκινητικών Mamba.
Φώτογλου και Βαμβακάρης κουβάλησαν επιθετικά τους Black Mamba, με τους Γάτσιο, Φωτόπουλο και Γκολφινόπουλο να εκτελούν από Sucks, για το δίκαιο 15-15 της πρώτης περιόδου.
Λίγο καλύτερη εικόνα για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Οικονόμου να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να οδηγεί τους Sucks στο προβάδισμα με 33-30 στο κλείσιμο του ημιχρόνου, παρά τις προσπάθειες των Αρτινού και Μπούκα.
Γκολφινόπουλος από τη μία και Αρτινός από την άλλη, εντυπωσίασαν στα πεντάλεπτα καλά διαστήματα που μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, με τον Βαμβακάρη να δίνει χείρα βοηθείας στον δεύτερο και να μειώνει στον πόντο 46-45, για το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.
Οι εκπληκτικοί Φώτογλου (2) και Αρτινός κρατούσαν για τα καλά τους Mamba στο παιχνίδι με σοβαρές πιθανότητες για διεκδίκηση της νίκης, με τον τραυματισμό του πρώτου να αλλάζει τα δεδομένα του παιχνιδιού. Οι τέσσερις εναπομείναντες Mamba αντιμετώπισαν τους τέσσερις Sucks που ιπποτικά έμειναν στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, όπου εκεί οι Sucks κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 72-71.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Τόλης Σαμιωτάκης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο κ 5 λάθη. Από Mamba ξεχώρισε ο Στάθης Αρτινός με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι Milwaukee Sucks είχαν 20/50 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 5/7 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη. Συνολικά οι Black Mamba είχαν 22/49 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 12/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.
Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος): Μιχάκης 6, Φωτόπουλος 11 (13 ριμπ. ), Σαμιωτάκης 17 (7 ριμπ., 9 ασ.), Λιόκας  9, Γανέλης 2, Οικονόμου 10, Γάτσιος 8, Γκολφινόπουλος 9 (9 ριμπ. ).
Black Mamba (Φώτογλου): Κωνσταντίνου 12 (13 ριμπ.), Φώτογλου 14 (11 ριμπ. ), Μπούκας 2, Βαμβακάρης 19 (12 ριμπ. ), Αρτινός 24.
Τι μας άρεσε: Τί άλλο από την υπέροχη κίνηση των Milwaukee Sucks να μείνουν με τέσσερις παίκτες!