17/10/2023
Leathal Pistols 12 20 21 23 - 76 -
Airdomers 23 19 14 15 - 71 -

Νίκη με ανατροπή για τους Leathal Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Airdomers και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες του Χρυσοχού και του Ζελενίτσα να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Leathal Pistols βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Μιχέλη, του Παναγιώτη Μαυρίδη και του Τσολακίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-23.

Στην δεύτερη περίοδο οι Leathal Pistols ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειωσουν την διαφορά με τον Γαλή, τον Μιχέλη και τον Γιαγκόπουλο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Airdomers έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Τρακοσάρη,τον Αρσέη και τον Κισκινίδη κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 32-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Leathal Pistols με τον Μιχέλη, τον Μαρκόπουλο και τον Γαλή να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Airdomers με τον Σουκουλιά να είναι ασταματητος κοντά στη ρακέτα κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με το εύθραυστο 53-56.

Η αντεπίθεση των Leathal Pistols συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο όπου με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Airdomers πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό για την νίκη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και λετσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 76-71.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θεμιστοκλής Μιχέλης με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Airdomers ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σουκουλιάς με 21 πόντους και 13 ριμπαόυντ.

Leathal Pistols: Μιχέλης 28(3), Πρωτογερόπουλος 2, Γαλής 10(2), Δανατζής 3(1), Γιαγκόπουλος 8(2), Μαρκόπουλος 12(4), Β. Μαυρίδης, Π. Μαυρίδης (1), Τσολακίδης 6, Γκοτζαμάνης.

Airdomers: Κυρίμης, Μ. Μαυρίδης, Χρυσοχού 16(5), Τρακοσάρης 7(1), Αρσένης 6, Καπετάνιος 3, Κισκινίδης 6, Ζελενίτσας 12(3), Σουκουλιάς 21.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση διαρκείας των Leathal Pistols.