16/12/2022
Yellow Submarine 29 13 6 23 - 71 -
Falcons 8 9 12 15 - 44 -

Νίκη - πρόκριση για τους Yellow Submarine

Παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ και χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, οι Yellow Submarine επικράτησαν άνετα των Touvlakers (71-44) και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την προημιτελική φάση του Basketaki Patras Cup.

Η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με εξαιρετική άμυνα και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί γρήγορα με το εντυπωσιακό 16-0, κλείνοντας τελικά το Α' δεκάλεπτο στο +21 (29-8).

Από εκεί και έπειτα, έχοντας εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό τη νίκη, το «κίτρινο υποβρύχιο» δεν συνέχισε σε αυτό το φρενήρη ρυθμό, κάνοντας περισσότερο συντήρηση δυνάμεων, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν πολύ μεγάλη. Με επιμέρους σκορ 13-9 στο Β' δεκάλεπτο, πήγαν στην ανάπαυλα με προίκα το +25 (42-17).

Η Γ' περίοδος ήταν η καλύτερη των Touvlakers στο ματς. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα (μόλις 6 πόντοι παθητικό) και βάζοντας κάποια δύσκολα καλάθια, μείωσαν την απόσταση (48-29), ωστόσο η διαφορά ήταν ήδη αρκετά μεγάλη, που δεν επέτρεπε στους «κόκκινους» να κάνουν όνειρα ανατροπής.

Στην τελευταία περίοδο, οι Yellow Submarine «γκάζωσαν» και πάλι επιθετικά, όσο χρειάστηκε για να μην αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης και να φτάσουν τελικά σε μια άνετη επικράτηση, που τους έδωσε και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Βetsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Πασχάκης με 8 πόντους, 12 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Για τους Touvlakers, σε καλή μέρα βρέθηκε ο Γιώργος Ιωάννου, με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα με 19/42 δίποντα, 9/18 τρίποντα και 6/14 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 43 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 18 λάθη, Οι ηττημένοι από την άλλη είχαν 14/36 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν ακόμα 28 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 14 λάθη.

Yellow Submarine: Αποστολίδης 2, Διαμαντόπουλος 4, Καμπάσης 7, Κοντογεωργας 19, Μανέτας 2, Μαρκόπουλος 9, Πασχάκης Χρ. 8, Πασχάκης Α. 9, Σπαλιάρας 6, Στεφανίδης 14

Touvlakers: Ζυγομαλάς, Θεοδωρακόπουλος 2, Ιωάννου 18, Καϊάφας 1, Μάκκας 7, Μπουχάγιερ, Φωστέρης 6, Φώτου 1, Χριστοδουλόπουλος 9