09/12/2023
Mammoth 8 18 21 11 - 58 -
Stefanina Timberwolves 19 15 15 26 - 75 -

Νίκη πρόκρισης για τους Stefanina Timberwolves!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και δυναμικότητα από τους Stefanina, οι οποίοι επέδειξαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίχτες της ομάδας Καλλιώρας, Καμαρούδης και Κλώνος, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να βρουν το καλάθι, ενώ η άμυνα τους ήταν ανυπέρβλητη. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έδειχνε μια σαφή διαφορά, με τους Stefanina να προηγούνται 8-19.

Οι Mammoth αντέδρασαν δυναμικά στην αρχική πίεση των αντιπάλων τους κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι παίχτες των Mammoth Μακρής και Νικολαΐδης, έδειξαν τη δυναμική τους στην επίθεση και στην άμυνα, μειώνοντας τη διαφορά στο σκορ. Οι Mammoth κατάφεραν να αντισταθμίσουν το προβάδισμα των Stefanina, με το σκορ να είναι 26-34 μετά το πέρας του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκαλέπτο ήταν μια περίοδος υψηλής έντασης και αμφίρροπης μάχης μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Stefanina παρέμεναν στο προβάδισμα, αλλά οι Mammoth αντιστάθμισαν με εντυπωσιακές επιθέσεις. Οι Μακρής και Νικολαΐδης συνέβαλαν σημαντικά στην ανατροπή, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν στενό, με τους Stefanina να προηγούνται με 47-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Stefanina επέδειξαν αποφασιστικότητα και πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι Καλλιώρας, Καμαρούδης και Κλώνος συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με εξαιρετικές επιδόσεις, ενώ η άμυνα τους απέκλεισε κάθε προσπάθεια αντίστασης από τους Mammoth. Με ένα εντυπωσιακό σκορ 58-75 στο τέλος του αγώνα, οι Stefanina πέτυχαν μια σημαντική νίκη.

Άξιος MVP είναι ο Λευτέρης Κλώνος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 11 πόντους και 18 ριμπάουντ καθώς επίσης είχε και 6 μπλοκ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Mammoth είναι ο Γιώργος Μακρής ο οποίος έβαλε 26 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Mammoth: Μακρής 26 , Μπούχαλης 8 (2) , Φαράντος 4 , Καραγκούνης 3 , Μακρίδης 7 (1) , Νικολαΐδης 10

Stefanina Timberwolves: Τσάρας , Αλεπάκης 3 (1) , Καλλιώρας 31 (3) , Καμαρούδης 11 (1) , Αλβανός 3 (1) , Γούσιος 4 , Κλώνος 11