19/12/2022
Devotion 14 15 16 19 - 64 -
Τα Βουνά 13 12 11 14 - 50 -

Νίκη πρωτιάς για τους Devotion

Μετά από ένα παιχνίδι - διαφήμιση για το μπάσκετ, με όμορφες φάσεις, σκληρές άμυνες και πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, οι Devotion κατάφεραν να κερδίσουν στο τέλος τα Βουνά (64-50) και να σφραγίσουν την πρωτιά στον όμιλό τους, έχοντας ήδη εξασφαλίσει από την προηγούμενη αγωνιστική την πρόκριση στο Final 8 του Basketaki Patras Cup.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στην Α' περίοδο, η οποία ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, με πολλές εναλλαγές. Ο Δενδής από την μία μονοπωλούσε το ενδιαφέρον μέσα στη ρακέτα, με τον Παναγιώτη Λιόλιο να αποτελεί το αντίπαλο δέος από πλευράς Βουνών. Κάπως έτσι, καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 14-13.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, με τους Devotion να συνεχίζουν να κρατούν ένα ισχνό προβάδισμα. Με τους Δενδή, Μάργελλο και Αλεξανδρόπουλο σε τρομερά κέφια, οι «κόκκινοι» πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 4 πόντων (29-25).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο Γ' δεκάλεπτο, εκεί που οι «κόκκινοι», με μια...ραψωδία του Αλεξανδρόπουλου κατάφεραν να αποσπαστούν ακόμα περισσότερο. Ο ψηλός των Devotion έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, προσέφερε εντυπωσιακά highlights και βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με διαφορά 9 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (45-36).

Στην τελευταία περίοδο, τα Βουνά προσπάθησαν να επιστρέψουν σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης, κατόρθωσαν να μειώσουν στους 2 (47-45), όμως στο κρίσιμο σημείο ήταν η σειρά του Κιάφα με το περιφερειακό του σουτ να «πληγώσει» τους «νερατζούρι» και να δώσει προβάδισμα νίκης στους Devotion. Στον εναπομείναντα χρόνο, απάντηση δεν υπήρξε από τα Βουνά και έτσι οι Devotion έκαναν το 5x5 στο Κύπελλο.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Αλεξανδρόπουλος με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, σε ένα «μυθικό» double double για αυτόν. Από την άλλη διακρίθηκε ο Παναγιώτης Λιόλιος, με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Devotion: Αλεξανδρόπουλος 18, Δελάρτας, Δενδής 13, Κιάφας 13, Κλήρης 0, Λιοφάγος 2, Λυκούδης 6, Μάργελλος 12, Σαββόπουλος 0

ΒΟΥΝΑ: Αναστασόπουλος 2, Λαζανάς 0, Λευθεριώτης 6, Λιόλιος 16, Μαντάς 13, Σοφιανόπουλος 6, Τσιρώνης Α. 5, Τσιρώνης Β. 2

Τι μας άρεσε: Η ένταση και το πάθος των δύο ομάδων σε όλη τη διάρκεια του ματς