09/10/2022
Πι Stoli α 9 21 18 14 - 62 -
Alpinists BC 9 14 10 14 - 47 -

Νίκη ψυχολογίας για τα Πι Stoli A, πισωγύρισμα για τους Alpinists !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena τα Πι Stoli A υποδέχθηκαν τους Alpinists για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Η ομάδα του Γιώργου Λιόλιου, ο οποίος ετοιμάζεται να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε με 62-47 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρωτιάς του ομίλου. Μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν οι Alpinists, που δεν θύμισαν σε τίποτα την ομάδα της πρεμιέρας που λύγισε την Flood. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Νευρικό ξεκίνημα στο ματς από τις δύο ομάδες που ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά. Το περιφερειακό δίδυμο των γηπεδούχων Ιωαννίδης (2π.) – Κεφαλιανός (7π. με 1 τρ.) τράβηξε κουπί στην επίθεση. Στην άλλη πλευρά, οι Λιοφάγος (5π.), Ποντίκας (3π.) και Μαγκανιάρης (1π.) σκόραραν για τους Αλπινιστές. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες βρήκαν τα πατήματά τους, όμως τα Πι Stoli A ήταν αρκετά πιο αποτελεσματικά. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Ιωαννίδη (9π.), Κωνσταντινίδη (6π. με 2 τρ.) και Κεφαλιανού (4π.), ενώ παράλληλα κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους. Για τους Alpinists οι Κυριακίδης (5π.), Μουτεβελής (4π.), Ποντίκας (3π.) και Μαγκανιάρης βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με -7. Σκορ ημιχρόνου, 30-23.

Στην επανάληψη η ομάδα του Λιόλιου διατήρησε την ανωτερότητά της εντός του παρκέ. Με τον νεοαποκτηθέντα και μετέπειτα Betsson mvp Γαλανόπουλο (9π.) να κυριαρχεί στο low post, τα Πι Stoli A ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα. Τα δύο τρίποντα του Μουτεβελή (6π.) έδωσαν προσωρινά ψυχολογία στους Αλπινιστές, οι οποίοι όμως έμειναν και πάλι χαμηλά στο επιθετικό σκέλος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Πι Stoli A διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα διατηρώντας την συγκέντρωσή τους στην άμυνά τους. Οι Αλπινιστές συνέχισαν να σουτάρουν με απρόσμενα χαμηλά ποσοστά και έτσι η κλεψύδρα άρχισε να αδειάζει. Οι Γαλανόπουλος (5π.) και Τζαβάρας (5π. με 1 τρ.) έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα και τα Πι Stoli A έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, τα Πι Stoli A είχαν 21/54 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Alpinists είχαν 15/38 δίποντα, 5/31 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Γαλανόπουλος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 7/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 24 ριμπαόυντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λιοφάγος με 9 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Πι Stoli A (Λιόλιος) : Γαλανόπουλος 16 (24ρ.), Ιωαννίδης 17, Κεφαλιανός 12 (8ρ.), Κωνσταντινίδης 6 (2), Μαρτζούκος 4 (7ρ.), Τζαβάρας 7 (1), Τσαπανίδης (4ρ.).

Alpinists (Μαγκανιάρης) : Καββαδίας 2, Κυριακίδης 9 (1), Λιοφάγος 9 (8ρ.), Μαγκανιάρης 5 (4 ασί.), Μουτεβέλης 10 (2), Παπαδόπουλος 4 (3 ασί.), Ποντίκας 8 (2).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική συνέπεια των νικητών, που παρότι δεν είναι μια φύση επιθετική ομάδα, σκόραρε και στο δεύτερο φετινό της παιχνίδι 62 πόντους.