04/10/2021
Melisses BC 9 4 2 15 - 30 -
San Antonio Smurfs 8 13 8 9 - 38 -

Νίκη ψυχολογίας οι San Antonio Smurfs!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 2 Οκτωβρίου, σε ένα παιχνίδι με αρκετά χαμηλό σκορ, οι San Antonio Smurfs επικράτησαν πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 30 – 38 απέναντι στις άστοχες Melisses , περιμένοντας με άλλη ψυχολογία το ξεκίνημα του πρωταθλήματος!
Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Μέλισσες είχαν ισχνό προβάδισμα 9 – 8 με τον Αλέξανδρο Μπουγιούκο πρωταγωνιστή με 6 πόντους και ένα τρίποντο του Καψιώχα , ενώ για τα Στρουμφάκια , ο Καλαϊτζόγλου πέτυχε ένα τρίποντο κι από ένα καλάθι Μανδρώνης και Γκουρογιάννης.
Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σπασμένα τα φρένα και έτρεξαν δικό τους 0 – 13. Ο Σταύρου πέτυχε 4 πόντους και από 3 Καλαϊτζόγλου και Μανδρώνης. Στην αντίπερα όχθη οι Μέλισσες έκαναν οκτώ ολόκληρα λεπτά να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και χάρη στον Τζουμακλή που πέτυχε 4 πόντους μείωσαν σε 13 – 21 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Χαμηλό το σκορ και στην τρίτη περίοδο με τους Smurfs να ελέγχουν απόλυτα όμως το παιχνίδι. Ξεκίνησαν με 8 αναπάντητους πόντους από Αλέξη, Γιαννόπουλο και Καλαϊτζόγλου, ενώ για τις Μέλισσες που αντιμετώπιζαν τρομακτικά προβλήματα στην επίθεση, ένα καλάθι μόνο έβαλε ο Τζουμακλής(15-29).
Καλύτερα μπήκαν οι Μέλισσες στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν με τρίποντα από Α. Μπουγιούκο, Ομράν και 4 πόντους του Τζουμακλή. Οι Smurfs χωρίς να απειλούνται απάντησαν γρήγορα με Σταυρου(4) και Γιαννόπουλο για το 25 – 36. Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα καλάθι με τον Πάτση και ένα τρίποντο με τον Παπαδιά, για να έρθει ο Μανδρώνης με δύο βολές να υπογράψει το τελικό 30 – 38.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Αλέξης με 7 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Τζιουμακλής με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Οι Μέλισσες είχαν 6 / 40 δίποντα, 5 / 15 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.
Οι Smurfs είχαν 10 / 46 δίποντα, 2 / 28 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.
Melisses (Πάτσης): Καψιώχας 3(9ρ.)Κρανάς, Α. Μπουγιούκος 9 (8ρ.), Σ. Μπουγιούκος, Ομράν 3, Πάτσης 2 (7ρ.), Παπαδιάς 3, Παπακωνσταντίνου, Φράγκος, Τζιουμακλής 10(10ρ.).
San Antonio Smurfs(Γκουρογιάννης): Αλέξης 7 (18ρ.)Γιαννόπουλος 4 (3κλ.), Γκουρογιάννης 3 (10ρ.), Καλαϊτζόγλου 8 (7ρ.), Μανδρώνης 7, Μποχωρίδης 1, Σταύρου 8.
Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης.