19/06/2024
Chicken Nuggets Salonica 9 26 12 12 - 59 -
Air Ballers 14 11 10 2 - 37 -

Νίκη στα χέρια των Chicken Nuggets Salonica!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να επιβάλουν το ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά. Οι Air Ballers, με ηγέτες τους Γερολυμάτο και Καραγιάννη, εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων και κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έκλεισε στο 9-14, με τους Chicken Nuggets να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για τους Chicken Nuggets, οι οποίοι έκαναν μια εντυπωσιακή ανατροπή. Με τους Καμπέρη, Νικηφορίδη και Σπυρόπουλο να ανεβάζουν την απόδοσή τους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να ανατρέψουν το σκορ. Η άμυνα των Chicken Nuggets ήταν αδιαπέραστη, ενώ στην επίθεση εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία. Το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 35-25 υπέρ των Chicken Nuggets, αφήνοντας τους Air Ballers να προσπαθούν να ξαναβρούν την ισορροπία τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Chicken Nuggets συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα. Με τον Καμπέρη να ηγείται των επιθέσεων και την άμυνα να παραμένει σταθερή, η ομάδα κατάφερε να επεκτείνει το προβάδισμά της. Οι Air Ballers, παρά τις προσπάθειες των Γερολυμάτου και Καραγιάννη, δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 47-35, με τους Chicken Nuggets να φαίνονται αποφασισμένοι να κλειδώσουν τη νίκη.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η επιβεβαίωση της υπεροχής των Chicken Nuggets. Η ομάδα συνέχισε να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση, με τους Καμπέρη, Νικηφορίδη και Σπυρόπουλο να πρωταγωνιστούν. Οι Air Ballers, αν και προσπάθησαν να αντιδράσουν, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Το τελικό σκορ 59-37 υπέρ των Chicken Nuggets.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Δημήτρης Καμπέρης ο οποίος έβαλε 18 πόντους , πήρε 7 ριμπάουντ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα.

Πρωταγωνιστής για τους Air Ballers είναι ο Κυριάκος Γερολυμάτος που έκανε Double Double έχοντας 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Chicken Nuggets Salonica: Βασίλης 4 , Σπυρόπουλος 14 (4) , Νικηφορίδης 16 , Πλυτας 5 , Χρυσαφακογλου , Βαρσος , Νικούλης 2 , Καμπέρης 18 (2)

Air Ballers: Καραγιάννης 7 (1) , Γούλας 6 (2) , Γκουστίλης , Λαγός , Χρυσοβελίδης 5 (1) , Γερολυμάτος 17 , Ανδρεαδάκης 2