14/10/2023
Respect 21 14 10 26 - 71 -
Efkarpia Rattlers 12 11 12 22 - 57 -

Νίκη στην νίκη οι Respect!

Οι Respect εμφάνισαν την αποφασιστικότητά τους από το πρώτο δεκάλεπτο, οδηγώντας το σκορ στο 21-12. Οι Ξένος, Χατζάκης και Παπαγεωργίου ξεχώρισαν με εντυπωσιακές επιδόσεις, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το μέγεθος των αντιπάλων τους με εντυπωσιακές προσπάθειες στην επίθεση και την άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά οι Respect διατήρησαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 35-23. Οι αδελφοί Στούπας, Βασίλης και Δημήτρης, προσπάθησαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στην ανατροπή, αλλά η αμυντική αντοχή των Respect απέδωσε.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κρίσιμο, καθώς οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά. Όμως, οι Respect παρέμειναν συγκεντρωμένοι, και οι Ξένος, Χατζάκης και Παπαγεωργίου συνέχισαν να εντυπωσιάζουν, οδηγώντας την ομάδα τους στο 45-35.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είδε την ολοκλήρωση αυτού του συναρπαστικού αγώνα, με τους Respect να επικρατούν με σκορ 71-57. Οι δύο ομάδες πετύχαν πολλά καλάθια και ανέβασαν σε μεγάλο βαθμό το σκορ καθώς οι άμυνες πλέον ήταν αρκετά ανοιχτές.

MVP του αγώνα είναι ο Δημήτρης Ξένος ο οποίος έβαλε 15 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Για τους Efkarpia Rattlers άξιος αναφοράς είναι ο Βασίλης Στούπας ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Respect: Ανδρεάδης , Γριδας 3 (1) , Aξάς 7 (1) , Μολυβιάτης 7 (1) , Χατζάκης 11 (2) , Ξένος 15 (3) , Νεδελκοπουλος 8 , Πετρούδης 2 , Γλαντζης 2 , Παπαγεωργίου 11 (1) , Κάισεφ 5

Efkarpia Rattlers: Στούπας Β. 27 (2) , Στούπας Θ. 6 , Στούπας Κ. 5 , Στίκος 1 , Στούπας Δ. 8 , Σιαμάτρας 3 , Πουλιος 8