20/09/2021
Optimus Priamus 10 18 10 7 - 45 -
Peristeri Phantoms 22 9 13 7 - 51 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για Phantoms!

Ένα απο τα ομορφότερα παιχνίδια της πρεμιέρας της διοργάνωσης του κυπέλλου παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Athens Sports Hall, με τους Peristeri Phantoms να κερδίζουν με 45-51 τους Optimus Priamus και να ξεκινάνε θετική τη φετινή σεζόν.
Περιβολάρης και Κρινής πήραν εξαρχής πάνω τους το επιθετικό βάρος των φιλοξενούμενων, με τους δύο ταλαντούχους παίκτες να οδηγούν τους Phantoms στο 10-22 για πρώτο δεκάλεπτο.
Η είσοδος του Λοΐζου σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Μπούρμπουλα και την παρουσία του Σακελλαρίου κάτω από τα καλάθια, ανέβασαν τον ρυθμό του αγώνα και συνάμα βελτίωσαν τους Optimus, οι οποίοι μείωσαν στο 28-31 για ημίχρονο.
Πολύ όμορφο το ματς και στην επανέναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Λοΐζο να συνεχίζει και τον Χατούνογλου να ανεβαίνει και αυτός για Optimus, μετους γηπεδούχους να αγγίζουν την ισοφάριση, με ένα τρίποντο του Κάλα όμως να τους… κόβει τα πόδια, μπήκαν με το μείον έξι, 39-44 στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Οι φάσεις έγιναν ακόμη πιο δυνατές, η ένταση ήταν έκδηλη, με τον Χατόνογλου να προσπαθεί για την ανατροπή, με τους φιλοξενουμενους όμως να παραμένουν ψύχραιμοι και να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι τέλους, φτάσαμε στο τελικό 45-51 για Peristeri Phantoms.
 Mvp αναδείχθηκε ο Μάνος Περιβολάρης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Optimus ξεχώρισε ο Δημήτρης Σακελλαρίου με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/47 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 9/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/37 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 11/21 βολές, 34 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 17 λάθη.
Optimus Priamus (Σακελλαρίου): Παπαδάκος 3, Μπούρμπουλας 8, Φουντουλάκης, Καλτσάκας 8, Κουτέρης, Λοΐζος 8, Ορφανουδάκης, Χατούνογλου 12, Δάρας 1, Λάσκος 2, Σακελλαρίου 3.
Peristeri Phantoms (Κρινής): Καδδάς 4, Αναστασόπουλος 2, Κάλας 6 (12 ριμπ.), Φιλιππής, Κρινής 14 (11 ριμπ.), Κοτσίρας 4, Περιβολάρης 21.
Τι μας άρεσε: Οι Κρινής και Περιβολάρης που δεν πιάνονται!!