10/04/2022
San Agrinio Engineers 14 18 6 12 - 50 -
Agrinio Cava Beers 22 9 9 21 - 61 -

Νίκη στο φινάλε για τη Dr Pharmacy!

Την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Dr Pharmacy επικρατώντας με 61 – 50 της ομάδας του ΤΕΕ.

Οι παίκτες του ΤΕΕ προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 14 – 2 στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου πήραν προβάδισμα 8 πόντων.

Η Dr Pharmacy πήρε διαφορά 11 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 17 – 5 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 1 πόντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έγιναν πολλά λάθη από τις δύο ομάδες και οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 2 πόντων στο 30ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Dr Pharmacy βρήκαν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, άνοιξαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Λευτέρης Αραχωβίτης με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Διαμάντης και Καλλιακμάνης με 15.

Για το ΤΕΕ εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νίκος Τάγκας που πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ.

ΤΕΕ: Γαρδίκης 6(2), Γιολδάσης, Ζαμπάρας Ν., Καταγής, Κολτσίδας 6, Λέρης, Μπουλούμπασης 5(1), Παπαθανασίου, Πρέζας 6, Τάγκας 27(5), Χαρδαλιάς.
DR PHARMACY: Αραχωβίτης 19(1), Διαμάντης 15(1), Ζαμπάρας Αθ. 8, Καλλιακμάνης 15, Ράπτης, Ρέντζιος 4, Ροκοπάνος, Τσαμάκης, Τσάπαλος.

Τι μας άρεσε: Οι Dr Pharmacy έχουν λύσεις και καταφέρνουν ακόμα και όταν δυσκολεύουν τα πράγματα να παίρνουν τα παιχνίδια.
Τι δε μας άρεσε: Ο Νίκος Τάγκας ήταν εξαιρετικός, αλλά η ομάδα του δεν ήταν σε καλή μέρα, για να μπορέσει να διεκδικήσει μια σημαντική νίκη.