21/03/2024
Agxialos Legends 19 17 20 31 - 87 -
Stefanina Timberwolves 11 24 18 36 - 89 -

Νίκη στο καλάθι για τους Stefanina Timberwolves!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα περίεργο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Stefanina, με τους Καλλιώρα, Τσακαλαίδη και Κοτζαμπάση στην ομάδα τους, φάνηκαν ανασφαλείς στην επίθεση και δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό. Από την άλλη πλευρά, οι Legends, με τους Οικονόμου, Καραγκιαούρη και Γιαγκόπουλο παρουσίασαν αποτελεσματική άμυνα και αποκόμισαν τα πλεονεκτήματα, οδηγώντας το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 19-11 υπέρ των Legends.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Stefanina βρήκαν τον ρυθμό τους και άρχισαν να αντιδρούν. Οι Καλλιώρα, Τσακαλαίδη και Κοτζαμπάσης έδειξαν τις δεξιότητές τους στην επίθεση, ενώ η ομάδα εργάστηκε σκληρά στην άμυνα. Οι Legends διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά οι Stefanina κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με το σκορ να δείχνει 36-35 υπέρ των Legends στην ολοκλήρωση του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος ανταλλαγής καλαθιών και αγωνίας. Οι δύο ομάδες πάλεψαν με μεγάλη αποφασιστικότητα, με κάθε ομάδα να επιδιώκει τη νίκη. Οι Stefanina συνέχισαν να επιδεικνύουν επιθετικότητα, αλλά οι Legends διατήρησαν το προβάδισμα με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Οικονόμου, Καραγκιαούρη και Γιαγκόπουλο. Μετά το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 56-53 υπέρ των Legends.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο δράση και συναρπαστικές στιγμές. Oι Stefanina δείχνοντας από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη και χάρης στα πολλά καλάθια κατάφεραν να ανατρέψουν το σκηνικό και να περάσουν μπροστά στο σκορ μερικές επιθέσεις πριν το τέλος. Άντεξαν τα τελευταία λεπτά και έτσι έφυγαν με την νίκη με το σκορ να δείχνει 87-89.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Νίκου Καλλιώρα ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας πετύχει 38 πόντους και μοιράζοντας 11 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Legends είναι ο Γεώργιος Καραγκιαούρης που πέτυχε και αυτός Double Double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Agxialos Legends: Καραγκιαούρης 17 , Πρωτογερόπουλος 5 (1) , Μιχέλης 9 , Παράσχος 2 , Οικονόμου 18 (4) , Γιαγκόπουλος 16 (3) , Τσολακίδης 9 , Γκοτζαμανης 11

Stefanina Timberwolves: Καλλιώρας 38 (3) , Σμυρνιός 2 , Τσακαλαίδης 18 (5) , Αλβανός , Βαχτσεβάνος 10 (1) , Μαυρουδής 3 (1) , Δουλγερίδης 2 , Κοτζαμπάσης 16 (2)