11/12/2022
Brokers 18 26 15 14 - 70 -
Anatolians Jazz 12 18 19 15 - 64 -

Νίκη στο παρά πέντε για τους Brokers!

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τους Brokers να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά με τους ίδιους να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια τα οποία και τους οδήγησαν στπ να χτίσουν μια διαφορά 6 πόντων. Από την άλλη οι Jazz δεν πάτησαν όσο καλά θα ήθελαν και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ δείχνοντας ωστόσο καλά σημάδια για την συνέχεια.

Η καλή εμφάνιση των Brokers συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την επίθεση τους να βγάζει φωτιές , ο Βλάχος και ο Ψαρρόπουλος ήταν ατυοί οι οποίοι πρωταγωνίστησαν και μπόρεσαν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Jazz αυτό που κατάφεραν είναι να να βρουν λύσεις επιθετικά και με τα καλάθια του Μπαντή να δηλώσουν την παρουσία τους στο παρκέ.

Το πείσμα των Jazz ήταν και αυτό που έδωσε μια διαφορετική πνοή στην ομάδα και μπόρεσαν να κοντράρουν στα ίσα την αντίπαλη ομάδα με τον Τρυφωνίδη στην επίθεση να μονοπωλεί και η άμυνα τους να γίνεται όλο και καλύτερη με το πέρασμα του χρόνου. Οι Brokers μουδιασμένοι ακόμα από το καλό ξεκίνημα των Jazz άργησαν να μπουν στο παιχνίδι , όμως μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά στους 10 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι κρίθηκε στην θέληση αλλά και την υπομονή των Brokers οι οποίοι με την ψυχραιμία τους κατάφεραν να πάρουν αυτή την πολύ σημαντική νίκη για τους ίδιους με τελικό σκορ 70-64 μένοντας έτσι μέσα στην μάχη για τα play off.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Βλάχος ο οποίος πέτυχε double double με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ενω για τους Jazz άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Μπαντής ο οποίος και αυτός με την σειρά του πέτυχε double double έχοντας 24 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Brokers: Πεχλιβάνης 5 , Μοσχάκης 10 (1) , Βλάχος 27 (6) , Ψαρρόπουλος 28 (7) , Γάκης

Anatolians Jazz: Παπαϊωάννου 2 , Χατζηεμμανουήλ 1 , Οδοντίδης 2 , Καραγκούνης 5 (1) , Μπαντής 24 (2) , Παρισάκης 6 , Τσιρακίδης 2 , Τρυφωνίδης 12 (2) , Χατζόπουλος 10 , Πυλαρινός

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός και η ευστοχία των Brokers.