21/06/2023
Leathal Pistols 17 17 24 19 - 77 -
Maccabi Tel Axyn 20 15 20 23 - 78 -

Νίκη στο τέλος για τους Maccabi Tel Axyn!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Maccabi Tel Axyn κατάφεραν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά πόντων, επωφελούμενοι από την επιθετική τους ικανότητα και την ποικιλία στην επίθεση τους. Αντίθετα, οι Pistols έδειξαν αντοχή και πνεύμα μάχης, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-20 υπέρ των Maccabi Tel Axyn.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας παρέμεινε αρκετά ισορροπημένος. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν υψηλό επίπεδο άμυνας, προκαλώντας δυσκολίες στην αντίπαλη επίθεση. Οι προσπάθειες των Φορίδη και Μιχέλη ξεχώρισαν για τους Pistols, ενώ οι Κουφό, Μειντάνης και Τσαούσης προσέφεραν σημαντικές συμβολές για τους Maccabi Tel Axyn. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 34-35 υπέρ των Maccabi Tel Axyn.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο αποφασιστικό, καθώς και οι δύο ομάδες αντάλλαξαν πυρά. Οι Pistols επέδειξαν αξιέπαινη επιθετική απόδοση και αποκόμισαν οφέλη από την εκτέλεση προσωπικών βολών και τις επιθέσεις τους εκτός περιοχής. Από την άλλη πλευρά, οι Maccabi Tel Axyn απέδειξαν την αντοχή τους και την ικανότητά τους να αντιδρούν σε πίεση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 58-55 υπέρ των Pistols.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του αγώνα. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν πόντους και επιθέσεις με μεγάλη ένταση και αγωνία. Οι Pistols εμφάνισαν αξιοσημείωτη πολεμική ένεση και ανέβασαν την ένταση στο γήπεδο. Ωστόσο, οι Maccabi Tel Axyn δεν υποχώρησαν και με αποφασιστικές επιθέσεις και αμυντικές ενέργειες κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Οι τελικές στιγμές ήταν εξαιρετικά αγωνιώδεις, καθώς οι Pistols προσπάθησαν να ανατρέψουν το παιχνίδι, αλλά οι Maccabi Tel Axyn απέδειξαν την αντοχή τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ να δείχνει 77-78 υπέρ των Maccabi Tel Axyn.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Μάριου Κουφού ο οποίος έβαλε 26 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Pistols αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Δημήτρης Φορίδης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Pistols: Μιχέλης 15 , Καμπόλης , Καραγκιαούρης 13 , Φορίδης 23 (1) , Ψάλτης , Πρωτογερόπουλος 6 , Αγτζίδης 10 , Ρωσσίδης 4 , Αντωνίου 2 , Δανατζής 8 (2)

Maccabi Tel Axyn: Μεϊντάνης 14 (1) , Κουφός 26 (5) , Καλουπτσόγλου , Καρακασίδης 2 , Περιστεράκης 5 , Βεργίδης , Τσώνης 7 , Στυλιανίδης 10 , Λογοθέτης , Τσαουσης 14