16/05/2022
Aballiers 12 17 12 13 - 54 -
Gallika and Piano BC 13 15 19 14 - 61 -

Νίκη τα Gallika – πρόκριση οι Aballiers!

Την Κυριακή το βράδυ 15 Μαΐου στο Basketaki Arena, σε ένα όμορφο και γρήγορο παιχνίδι, τα Gallika and Piano κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 54 – 61, αλλά οι Aballiers κράτησαν το +15 του πρώτου αγώνα και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τα Γαλλικά να έχουν ισχνό προβάδισμα με 12 – 13. Σ. Θάνος με 7 και Γραμματικός με 5 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους κρατούσαν κυρίως οι Γράδος με 4 πόντους και Ξηρόκωστας με τρίποντο.

Τα Gallika πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Γράδο με 10 πόντους να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, αλλά οι Aballiers με το δίδυμο Γραμματικού με 8 και Σ.Θάνου με 5 πόντους να ξαναχτυπούν, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29-28.

Στην τρίτη περίοδο, τα Γαλλικά πυροβολούσαν κατά ριπάς από τα 6,75 με Ιωάννου(2), Γκίκα(2) και Α.Μαυρουλέα να δίνουν προβάδισμα με 41 – 47. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Kρητικός ήταν ηγέτης στην επίθεση με 7 πόντους και με το τρίποντο του Τσαμπαλή, κρατούσαν κοντά τους Aballiers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Γραμματικό να συνεχίζει το βιολί του με 6 πόντους, τον Μανώλη να βάζει τρίποντο και τους Θάνο, Τσαρτσαρά από ένα καλάθι, δεν άφηναν την διαφορά να ξεφύγει. Τα Gallika το πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις με τον Γράδο να πετυχαίνει ακόμα 7 πόντους και τον Γκίκα νέο τρίποντο , κέρδισαν 54-61, αλλά δεν πέρασαν στους 16.