12/10/2020
Leontario BC 6 8 13 13 - 40 -
Tsouvalia 17 10 8 16 - 51 -

Νικηφόρα πρεμιέρα για τα Tsouvalia!

Τα Tsouvalia κέρδισαν με 51-40 το Leontario στο κλειστό της Ανθούσας και ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στην Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για τα Tsouvalia, τα οποία γρήγορα έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 σερί, με τον Σωτηρόπουλο να σημειώνει 4 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-6, με τον Σωτηρόπουλο να σταματά στους 8 πόντους. Για το Leontario, 4 πόντους έβαλε ο Κορωνάκης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Πλαγιαννάκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Tsouvalia συνέχισαν να παίζουν πιο ουσιαστικό μπάσκετ, χτυπώντας σε όλες τις αδυναμίες που είχε το Leontario. Ο Πετράκης έβαλε 4 πόντους σε αυτό το διάστημα ενώ από 2 σημείωσαν οι Σωτηρόπουλος, Καλύβας και Κυριακίδης. Για τους τυπικά γηπεδούχους, από 3 πόντους έβαλαν οι Πλαγιαννάκος και Τσιαντής. Το ημίχρονο έκλεισε στο 27-14 για τα