27/06/2023
Tseliguns 8 9 11 25 - 53 -
Nutriclab BC 21 20 16 16 - 73 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Nutriclab!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Nutriclab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τον Κωστακίδη και τον Χουρδάκη να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους. Οι Tseliguns απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Γιαγρίδη και του Φιλανθίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-21.

Οι Nutriclab συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη και του Ιακωβίδη. Οι Tseliguns προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Θεοδουλίδη και τον Φιλανθίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο 17-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Tseliguns ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Τοπτσίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, όμως οι Nutriclab έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Καραγιαννιώτη και τον Κωστακίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι,ανέβασαν την διαφορά στο 28-57.

Στην τέταρτη περίοδο οι Tseliguns εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και μείωσαν την διαφορά με τον Γιαγρίδη, τον Φιλανθίδη και τον Θεοδουλίδη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Nutriclab με πλουραλισμό στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήραν την νίκη με το τελικό 57-73.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχτηκε ο Μιχάλης Χουρδάκης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Χρήστος Γιαγρίδης με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Tseliguns: Γιαγρίδης 10, Καφφές 2, Λόλας 2, Φιλανθίδης 17(1), Θεοδουλίδης 11(1), Τοπτσίδης 7, Κόντος 4, Κρυσταλλάς.

Nutriclab: Κωστακίδης 29(3), Χουρδάκης 14(3), Ιακωβίδης 19, Αρώνης 4, Κατέρης, Καραγιαννιώτης 7.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό trible doyble του Μιχάλη  Χουρδάκη.