04/07/2023
Efkarpia Rattlers 9 13 14 18 - 54 -
Los Ampeles Clowns 118 20 16 24 - 78 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Los Ampeles Clowns!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Los Ampeles Clowns και πήραν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της περιόδου με τις όμορφες συνεργασίες του Αργυρίου, του Καραγιάννη και του Μπίκη, όμως οι Efkarpia Rattlers δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Κωνσταντίνο Στούπα να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του και να πετυχαίνει συνεχόμενα μεγάλα καλάθια διαμορφώνοντας το 9-18.

Οι Los Ampeles Clowns ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Καραμπίδη και τον Καραγιάννη ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Efkarpia Rattlers βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Βασίλη Στούπα και τον Σιαμάτρα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και να μειώσουν την διαφορά με τον Κωνσταντίνο Στούπα και τον Στίκο, όμως οι Los Ampeles Clowns έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Λαγογιάννη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του διαμορφώνοντας το 36-54.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδού ανέβηκε προσφέροντας μερικές όμορφες φάσεις στους παρευρισκόμενους. Οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να τιμωρήσουν την χαλαρή άμυνα των αντιπάλων τους και να μειώσουν την διαφορά  με τον Σιαμάτρα και τον Κωνσταντίνο Στούπα, όμως οι Los Ampeles Clowns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 54-78.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Λαγογιάννης με 20 πόντους και 14 ριμπαουντ.

Για τους Efkarpia Rattlers ξεχώρισε ο Δημήτρης Σιαμάτρας με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Efkarpia Rattlers: Β. Στούπας 9(1), Θ. Στούπας 2, Κ. Στούπας 18(1), Στίκος 4, Δ. Στούπας 2, Δ. Στούπας 2, Δ. Στούπας 2, Σιαμάτρας 15(1).

Los Ampeles Clowns: Αργυρίου 11(3), Μπίκης 5(1), Σαββαίδης 4, Καραμπίδης 21(4), Λαγογιάννης 20(1), Καραγιάννης 17(2).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Los Ampeles Clowns.