13/11/2023
Stefanina Timberwolves - - - - - 87 -
Agxialos Legends - - - - - 71 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Stefanina Timberwolves!

Οι Stefanina Timberwolves μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τα καλάθια του Καλλιώρα, του Σμυρνιού και του Κάγκα, όμως οι Agxialos Legends απάντησαν γρήγορα με τον Αντωνίου και τον Οικονόμου να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους και έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 15-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Agxialos Legends ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Γιαγκόπουλου, του Αγτζίδη και του Τσολακίδη, όμως οι Stefanina Timberwolves βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του του Γούσιου και του Καλλιώρα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 37-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Stefanina Timberwolves πάτησαν γκάζι και έκαναν ένα μεγάλο σερί με τον Καλλιώρα, τον Κάγκα και τον Κλώνο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Agxialos Legends βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα μεγάλα σουτ του Γιαγκόπουλου και του Οικονόμου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 65-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι Agxialos Legends προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως οι Stefanina Timberwolves έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρουν την νίκη με το τελικό 87-71.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Καλλιώρας με 31 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Agxialos Legends ξεχώρισε ο Πρόδρομος Γιαγκόπουλος με 18 πόντους.

Stefanina Timberwolves: Simovic, Αλεπάκης 3(1), Καλλιώρας 31(4), Σμυρνιός 8, Χουρδάκης 4, Τσακαλάιδης, Αλβανός, Γούσιος 5(1), Κλώνος 4, Κάγκας 15.

Agxialos Legends: Αντωνίου 6, Καραγκιαούρης, Μαυρίδης 2, Πρωτογερόπουλος 2, Παράσχος 3(1), Ιωαννίδης, Παπαγεωργίου 7(1), Οικονόμου 18(5), Γιαγκόπουλος 18(5), Αγτζίδης 8(1), Τσολακίδης 7.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.