20/09/2021
Brazzerzz Beachterzz 10 18 12 14 - 54 -
Termites 9 16 18 7 - 50 -

Νίκησαν αλλά προβλημάτισαν οι Brazzerzz Beachterzz!

Δύσκολη επικράτηση για τους Brazzerzz Beachterzz απέναντι στους Τερμίτες καθώς νίκησαν με 54-50 για την πρεμιέρα του 24ου ομίλου του Basketaki Cup. Αν και σε μεγάλο μέρος του αγώνα οι Τερμίτες ήταν μπροστά στο σκορ οι Brazzerzz Beachterzz χάρη στην εκπληκτική τέταρτη περίοδο που έκαναν πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη.
Μουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες καθώς ήταν άστοχες και υπέπεσαν αμφότερες σε πολλά λάθη. Υπήρχαν μεγάλα κενά διαστήματα χωρίς σκορ και από τις δύο ομάδες και, έτσι το δεκάλεπτο έληξε 10-9 υπέρ των Brazzerzz Beachterzz. Ο Χαμηλός ήταν πρώτος σκόρερ με πέντε για τους Beachterzz, ο Σπανός είχε τρεις για τους Τερμίτες.
Εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες ενώ βγήκαν και ωραίες συνεργασίες στο παρκέ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου και το πρώτο ημίχρονο έληξε 28-25 υπέρ των Brazzerzz Beachterzz που είχαν πρώτο σκόρερ τον Χαμηλό με εννέα πόντους, ενώ οι Τερμίτες είχαν τον Καρκατσέλη με πέντε πόντους.
Οι Τερμίτες ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο καθώς έτρεξαν σε 6-0 και πέρασαν μπροστά με 28-31 (23′). Οι Brazzerzz Beachterzz απάντησαν με δικό τους 7-0 σερί που έκανε το σκορ 35-31 (26′) ωια να κάνουν πάλι οι Τερμίτες άλλο ένα 9-0 και να προσπεράσουν πλάι με 35-40 (28′). Το δεκάλεπτο έληξε 40-43 υπέρ των φιλοξενούμενων που είχαν πρώτο σκόρερ τον Καρκατσέλη με εννέα πόντους, ενώ ο Δημητριάδης είχε πέντε για τους γηπεδούχους.
Ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο με σερί από τους Brazzerzz Beachterzz 8-2 και έτσι ανέκτησαν πάλι τα ινία του αγώνα, 48-45 (34′). Οι Τερμίτες κατάφεραν και μείωσαν στον πόντο το ματς, 51-50 (38′) όμως δεν βρήκαν άλλον πόντο στο ματς και οι Brazzerzz Beachterzz επικράτησαν με την ληξ του παιχνιδιού με 54-50. Ο Ζώτος έκανε φοβερό δεκάλεπτο με οχτώ πόντους και δύο τρίποντα για τους νικητές, ο Καρκατσέλης είχε άλλους τρεις για τους ηττημένους.
Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ο Ηλίας Ζώτος με 15 πόντους έχοντας 3/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Καλύτερος για τους Τερμίτες ο Τουμπακάρης με 6 πόντους έχοντας 3/9 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.
Συνολικά οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 11/36 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 5/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Τερμίτες είχαν 13/36 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 6/14 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 7 λάθη.
Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Μανωλάτος 1 (7ρ), Χαμηλός 16 (9ρ 2τρ), Ζώτος 15 (3), Δημητριάδης 13 (7ρ 1τρ), Δρυμαλίτης 6 (9ρ 2τρ), Ευσταθόπουλος 3 (1), Κωνσταντής (7ρ).
Τερμίτες (Αποστολόπουλος): Πολύδωρος 3, Σπανός 11 (2), Αποστολόπουλος, Καρκατσέλης 17 (4τρ 6ρ), Τουμπακάρης 6 (14ρ), Φιλιππαίος 7 (7ρ), Χριστόπουλος 2 (9ρ), Γιαννάκης 4.
Τι μας άρεσε: Η ροή του παιχνιδιού ήταν πολύ καλή δεδομένου ότι ήταν το πρώτο ματς και για τις δύο ομάδες.