16/12/2023
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 17 14 19 12 - 62 -
SKG Sonics 10 8 15 15 - 48 -

Νίκησαν κατά κράτος οι Seattle Superψώνια!

Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο για τους πρώτους. Οι Τοπαλίδης και Κατσιώρας, επέδειξαν εκπληκτική συνεργασία και αποτελεσματικότητα, ενώ οι Sonics προσπαθούσαν να βρουν το ρυθμό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Superψώνια να προηγούνται με 17-10, αναδεικνύοντας την αρχηγεία τους στο γήπεδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Superψώνια συνέχισαν την εντυπωσιακή τους απόδοση και επέκτειναν το προβάδισμά τους. Οι Τοπαλίδης και Γραμματίκας υπήρχαν σε όλο το γήπεδο ενώ οι Sonics αντιμετώπιζαν δυσκολίες στην άμυνα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Superψώνια να κυριαρχούν με 31-18, καθιστώντας σαφές πως επρόκειτο για μια βραχυπρόθεσμη αναμέτρηση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια φάση όπου οι Sonics προσπάθησαν να αντισταθούν στην επιθετική δύναμη των Superψώνια. Οι Ευσταθίου και Σιβένας προσπαθούσαν να επανέλθουν στο παιχνίδι, αλλά οι Τοπαλίδης και Γραμματίκας κρατούσαν τον έλεγχο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Superψώνια να προηγούνται με 50-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Sonics προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά τα Superψώνια διατήρησαν τον έλεγχο. Οι Τοπαλίδης και Γραμματίκας συνέχισαν να παίζουν με συνέπεια και αποφασιστικότητα. Με το τέλος του αγώνα, τα Superψώνια επικράτησαν με σκορ 62-48, δείχνοντας την ανωτερότητά τους στο παιχνίδι και κατακτώντας μια εντυπωσιακή νίκη.

MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Γραμματίκας ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Sonics είναι ο Αλέξανδρος Ευσταθίου ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Seattle Superψώνια: Ιωαννίδης 4 , Νταμπούδης 3 , Μουράτης , Γραμματίκας 19 (3) , Τοπαλίδης 20 (2) , Χατζηπουργάνης 6 (1) , Κατσιώρας 10