18/10/2021
Mandra Heat 14 12 18 17 - 61 -
N.A. 99ers 14 10 13 16 - 53 -

Νίκησε η εμπειρία της Mandra Heat!

Σάββατο απόγευμα 16 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι με αρκετή δύναμη και ένταση σε όλη τη διάρκεια του, η Μάνδρα Heat με την εμπειρία της και την μυϊκή της δύναμη επικράτησε δύσκολα με 61 – 53 των νεανικών NA 99ers.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Η Μάνδρα είχε μοναδικούς σκόρερ τους  Αραβαντινό και  Διολέτη που πέτυχαν από 7, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 8 πόντους(14-14).

Η Μάνδρα ήταν ελαφρώς καλύτερη στην δεύτερη περίοδο με τους δύο πύργους της (Κύρκος 5, Μώλος) να οδηγούν στο σκοράρισμα , ενώ για τους 99ers , Γιαννόπουλος με 5 και Δημάδης με τρίποντο μείωναν 26 – 24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου .

Οι 99ers ισοφάρισαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Γιαννόπουλου και δίποντο του Λουκαίδη. Στη συνέχεια η Μάνδρα με οδηγό στην επίθεση τον Αραβαντινό με 8 πόντους και δίποντο του Μανήσαλη ξέφυγε με 37 – 29. Το Τάιμ-άουτ που πήραν οι φιλοξενούμενοι τους βοήθησε να κάνουν ένα μίνι ξέσπασμα με 4 πόντους του Καθάριου και βοήθειες από Δημάδη , Καζάκο, όμως οι 5 πόντοι του Διολέτη και το καλάθι του Αραβαντινού διαμόρφωσε το 44 – 37.

Φοβερός ο ρυθμός στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα .Με τρίποντα από Μπιτζιλέκη και Τσιλιώνη ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, για να απαντήσουν οι 99ers με Kαθάριο και Λουκαίδη να βάζουν από 4 πόντους(53-45). Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, ο Μανήσαλης πήρε από το χεράκι την Μάνδρα με 8 συνεχόμενους πόντους, ενώ τα τρίποντα των Καζάκου και Δημάδη δεν έφταναν, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 61 – 53.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μανήσαλης  με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λουκαΐδης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Η Μάνδρα είχε 15/40 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/15 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 25 λάθη.

Οι 99ers είχαν 16/44 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 3/8 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Αραβαντινός 19(6ρ.), Ατματζίδης 1, Διολέτης 14 , Κύρκος 5, Μανήσαλης 10 (12ρ.), Μπιτζιλέκης 3, Μώλος 3(8ρ.), Σιώκης, Τσιάβος 3, Τσιλιώνης 3.

ΝΑ 99ers(Βασιλάκης): Γιαννόπουλος 16 (4κλ.), Δεδεψίδης, Δημάδης 12 (3ας,3κλ.), Καζάκος 7 (11ρ.) Καθάριος 8, Κουρεμένος, Λουκαΐδης 10(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Πολύ δυνατό παιχνίδι αλλά μέσα σε αθλητικά πλαίσια.