12/04/2023
Φαβορί-τες BC 14 19 19 5 - 57 -
Kamptzida lizards 8 24 15 13 - 60 -

Νικητές στην μάχη οι Kamptzida Lizards!

Οι Φαβορί-τες έδειξαν στην αρχή του παιχνιδιού να έχουν το πάνω χέρι καθώς κατάφεραν να πετύχουν κάποια σημαντικά καλάθια που τους έωσαν εν τέλη και την διαφορά των 6 πόντων. Οι Kamptzida Lizards μουδιασμένοι ακόμα δεν μπόρεσαν να παίξουν το ίδιο καλά και έτσι έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ.

Οι Lizards όμως θα δείξουν ένα διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο και θα πλησιάσουν μέχρι και στον πόντο με τον Καρακίτσιο να πυροβολεί. Οι Φαβορί-τες δεν το έβαλαν κάτω και με τα σουτ του Χατζηαθανασίου κατάφεραν να κρατήσουν έστω και την ελάχιστη διαφορά.

Κεσίσογλου και Βλάχος ήταν οι δύο που πετύχαιναν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο για τους Φαβορί-τες με την διαφορά να επιστρέφει στους γηπεδούχους. Μπαχτσιαβάνης και Λίγκος προσπάθησαν με νύχια και με δόντια για να μείνει η ομάδα κοντά στο σκορ κάτι που εν τέλη το κατάφεραν.

Και όλα οδηγούν στην τελευταία περίοδο στην οποία οι Φαβορί-τες δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τους φιλοξενούμενους ούτε σε άμυνα ούτε σε επίθεση , αντίθετα η πολύ καλή άμυνα των Lizards ήταν αυτή η οποία εν τέλη τους οδήγησε και στην νίκη με το τελικό σκορ να είναι 57-60.

MVP αναδείχθηκε ο Βασίλης Καρακίτσιος ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Φαβορί-τες πρωταγωνιστής είναι ο Γιάννης Κεσίσογλου ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Φαβορί-τες: Ζανδές 2 , Κεσίσογλου 10 , Χατζηαθανασίου 13 (3) , Τοκμακίδης 9 , Βλάχος 11 (3) , Μάντζιαρης 4 , Κύρκου 2 , Μιχαηλίδης 2 , Μπερμπέρης 4

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 3 (1) , Λίγκος 9 (1) , Καρακίτσιος 18 , Κουκούλης 2 , Αποστόλου 4 , Αρβανίτης 2 , Τσερέλης 8 , Πεφτιτσέλης 3 (1) , Μπαχτσιαβάνης 11