05/11/2023
Basketόσαυροι 9 14 25 31 - 78 -
The Hoopers 18 17 12 24 - 71 -

Νικητές στο ντέρμπι οι Basketόσαυροι!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με τους Hoopers να προηγούνται 18-9. Οι παίκτες τους επέδειξαν εξαιρετική άμυνα και ακρίβεια στην επίθεση, δημιουργώντας προβλήματα στους Basketόσαυρους. Παρόλα αυτά, η αμυντική αντίδραση των Basketόσαυρων ήταν αξιέπαινη, καθώς προσπάθησαν να αντιστρέψουν το ρόλο τους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι αντέδρασαν με αποφασιστικότητα. Οι Στράντζαλης, Χριστοδουλίδης, Αμπατζής και Γαρδάνης ενώθηκαν σαν ένα σύνολο και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 35-23, παραμένοντας στο παιχνίδι.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε κρίσιμο, καθώς οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 47-47. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό στο γήπεδο και έτσι το παιχνίδι θα κρινόταν στην τελευταία περίοδο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είδε τους Basketόσαυρους να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα και να τερματίζουν τον αγώνα με σκορ 78-71 υπέρ τους. Οι παίκτες τους απέδειξαν την αξία τους σε αυτήν τη μεγάλη αναμέτρηση, ενώ οι Hoopers πάλεψαν με αξιοπρέπεια.

MVP του αγώνα είναι ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης ο οποίος έκανε Double Double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Hoopers είναι ο Δημήτρης Καραγιαννιώτης ο οποίος πέτυχε Triple Double έχοντας 33 πόντους , 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 7 (1) , Στράντζαλης Μ. 2 , Γαρδάνης 13 (1) , Αμπατζής 12 (4) , Χοπτερίδης 4 , Στράντζαλης Ν. 21 (3) , Τσεπνίδης , Ποζίνης , Τσιγαρίδας 4 , Μπαργιώτης , Χριστοδουλιδης 15

The Hoopers: Καραγιαννιώτης 33 (4) , Γιαγρίδης 2 , Καφφές 18 (1) , Σταματάκης 6 , Θεοδουλίδης 4 , Στρολιος 2 , Κρυσταλλάς , Αγοραστός 6 (2)