25/11/2023
Manchester United BC 16 13 10 11 - 50 -
SKG Bugs 14 9 13 16 - 52 -

Νικητές στο μεγάλο ντέρμπι οι SKG Bugs!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ανυπομονησία και ένταση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 16-14 υπέρ της Manchester United. Οι καλύτεροι παίχτες της ομάδας, Χριστοφίδης και Βαρδάκας, έδειξαν τις δεξιότητές τους, ενώ οι SKG Bugs αντέδρασαν με δυναμισμό χάρη στους Λέφα και Μπούφο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ανταγωνισμό και αγωνία, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε πόντο. Οι πρωταγωνιστές, Χριστοφίδης και Βαρδάκας, συνέχισαν να επιδεικνύουν το ταλέντο τους, ενώ οι SKG Bugs απάντησαν με την οξύνοια των Λέφα και Μπούφο. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 29-23 υπέρ της Manchester United.

Η μάχη συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν το προβάδισμα. Οι παίχτες της Manchester United προσπαθούσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, αλλά οι SKG Bugs δεν υποχώρησαν. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 39-36 υπέρ της Manchester United, υποδηλώνοντας την αβεβαιότητα του αποτελέσματος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο φανέρωσε τον αληθινό χαρακτήρα του αγώνα. Η συναρπαστική ανταλλαγή πόντων και η τρομερή ανατροπή κατέληξε σε μια στιγμή έντονου αγώνα, με τους παίχτες να ζουν στο έπακρο τον αγωνιστικό παλμό. Το τελικό σκορ ήταν 50-52 υπέρ των SKG Bugs, προσφέροντας ένα θρίλερ. Οι προσπάθειες των Λέφα και Μπούφο αποδείχθηκαν καθοριστικές για τη νίκη της ομάδας τους, ενώ οι Χριστοφίδης και Βαρδάκας προσφέραν μια εξαιρετική εμφάνιση παρά το τελικό αποτέλεσμα.

MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Μπούφος ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 10 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για την Manchester United άξιος αναφοράς είναι ο Λευτέρης Βαρδάκας ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Manchester United BC: Καρακώστας 5 (1) , Δέλλιος 6 , Χριστοφιδης 15 (3) , Σιαμήτρας 4 , Καρακώστας 6 , Χατζηγεωργίου 2 , Βαρδάκας 12 (2)

SKG Bugs: Χρήστογλου 9 (1) , Ξάνθος 8 , Δασκάλου 9 , Λεφας 16 (1) , Μπούφος 10