46
Drunk Kings 5 10 15 7 - 37 -
Aces 15 6 9 16 - 46 -

Νικητές το πάθος και οι Aces!

Το απογευματάκι του Σαββάτου στον Άγιο Νικόλαο, σε ένα παιχνίδι που ήταν ισόπαλο για τριάντα ολόκληρα λεπτά, οι Aces έβγαλαν περισσότερο πάθος και ένταση στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 37 – 46, απέναντι στους Drunk Kings.

Οι Aces έκαναν εκπληκτικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο και με οδηγούς στην επίθεση τους Τσουτσουράκη με 5 και Γιαζιτζόγλου με 4 πόντους αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 0 – 15,για να μειώσουν στην συνέχεια Ανδρέου και Σιάττος με τρίποντο, σε 5-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των "Βασιλιάδων" να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και με πρώτο βιολί τον Καζή με 4 πόντους, τρίποντο από τον Σιάτο και καλάθι του Αργυρόπουλου, να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου 15 – 21. Στην φτωχή συγκομιδή των Άσσων, ξεχώρισε ο Θεοφάνης με τρίποντο, με τον Γιαζιτζόγλου να βάζει ένα καλάθι.

Ο Καζής ήταν εκπληκτικός στην τρίτη περίοδο, πήρε από το χεράκι τους "Βασιλιάδες" με 9 πόντους και μαζί με το τρίποντο του Σιάτου έβαλαν την ομάδα τους μπροστά ακόμα και με 30 – 26. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Aces δυσκολεύονταν στην επίθεση με Μουστακάτο, Στεργιόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι και με τις βοήθειες στο τέλος από Ευμορφόπουλο και νέο καλάθι του Μουστακάτου, έφεραν το ματς στα ίσια( 30 – 30).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και με ηγέτη στην επίθεση τον Μουστακάτο με 7 πόντους, τον Στεργιόπουλο να δίνει λύσεις με 4 πόντους και τον Κοντακιώτη να ακολουθεί με 3, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 37 – 46. Για τους "Βασιλιάδες" που ξέμειναν από δυνάμεις, 4 πόντους έβαλε ο Σιάτος και 3 ο Σακκάς.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μιχάλης Στεργιόπουλος με 6 πόντους , 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Σακκάς με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Kings είχαν 9/31 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 7/16 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Aces είχαν 15/41 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 7/19 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Drunk Kings(Καζής): Αμπλάς, Ανδρέου 3, Αργυρόπουλος 2, Καζής 14(10ρ.), Καμπράνης , Καραντώνης, Λυμπέρης, Σακκάς 5(11ρ.),Σιάτος 13.

Aces(Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 4, Ευμορφόπουλος 2, Θεοφάνης 8, Κοζανίδης 2, Κοντακιώτης 4, Λαντζάκης, Λεοντιάδης, Μουστακάτος 13, Στεργιόπουλος 6(9ρ.),Τσουτσουράκης 7.

Τι μας άρεσε: Το ξεκίνημα των Άσσων, η αντίδραση των Βασιλιάδων και το φινάλε που έκαναν ξανά οι νικητές.