20/11/2022
Gallika and Piano BC 21 15 19 17 - 72 -
Το Τρίτο Φύλο 12 11 19 23 - 65 -

Νίκη αφιερωμένη στους τραυματίες για τα Gallika και Piano !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena τα Gallika & Piano υποδέχθηκαν το Τρίτο Φύλο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League. Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με 4 παίκτες στο φινάλε, οι μεν λόγω τραυματισμών οι δε τηρώντας το fair play, τα Γαλλικά κατάφεραν να επικρατήσουν με 72-65. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σαφώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Μωραγέμο (10π.) να ξεχωρίζει και τους Ξηρόκωστα (5π.), Γράδο (4π.) και Καβαλλιεράτο (2π.) να τον συνεπικουρούν, τα Γαλλικά μπήκαν σε θέση οδηγού. Άργησαν λίγο να βρουν τα πατήματά τους οι φιλοξενούμενοι, που βασίστηκαν στους Μήτσιου (5π.), Καστρίνιο (3π.), Καρυτιανό (2π.) και Γεωργάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Γαλλικά & Πιάνο συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, διευρύνοντας μάλιστα το προβάδισμά τους. Γκίκας (5π.), Μωραγέμος (5π.), Καβαλλιεράτος (3π.) και Γράδος (2π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια για τους γηπεδούχους, ενώ το Τρίτο Φύλο απάντησε με Καρυτιανό (7π.) και Παππά (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 36-23.

Μετά την ανάπαυλα η απόδοση των δύο ομάδων βελτιώθηκε σημαντικά με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-19 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν αναφορικά με τον φωτεινό πίνακα. Γκίκας και Μωραγέμος με 6 πόντους έκαστος ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, Μήτσιου (8π.) και Παππάς (4π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-42.

Το επιθετικό κρεσέντο του Παππά (13π. με 3 τρ.), αλλά και οι πολύτιμες βοήθειες των Μήτσιου (5π.), Γεωργάκη (3π.) και Καρυτιανού (2π.) έβαλαν πίεση στους γηπεδούχους που απώλεσαν γρήγορα το διψήφιο προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, η αποτελεσματικότητα των Γκίκα (9π.), Γράδου (4π.) και Μωραγέμου (4π.) έγειρε οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά των Gallika & Piano που απέδρασαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, τα Gallika και Piano είχαν 20/46 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, το Τρίτο Φύλο είχε 17/59 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψε 59 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 7 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Κωνσταντίνος Μωραγέμος με 25 πόντους και double-double, έχοντας 8/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καρυτιανός με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/16 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Gallika και Piano (Μαντζούκης) : Γκίκας 20 (4), Γράδος 13 (1), Καβαλλιεράτος 9 (1), Μαντζούκης, Μωραγέμος 25 (1), Ξηρόκωστας 5 (1).

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος) : Γεωργάκης 5, Δεληγιάννης 2, Καρυτιανός 13, Καστρίνιος 7 (2), Μήτσιου 18 (2), Πανάγος, Παππάς 20 (4), Τσανικίδης.

Τι μας άρεσε : Το fair play του Τρίτου Φύλου.

Τι δεν μας άρεσε : Οι σοβαροί τραυματισμοί των Ξηρόκωστα και Μαντζούκη. Περαστικά μάγκες !