13/12/2023
Phoenix Bums 20 22 11 11 - 64 -
Titans 15 16 19 7 - 57 -

Νίκη με άγχος για τους Phoenix Bums!

Την έκτη τους νίκη στο πρωτάθλημα έκαναν το βράδυ της Τετάρτης οι Phoenix Bums, καθώς επικράτησαν με 64-57 τους μαχητικούς Titans.

Καλό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο παιχνίδι, βρήκαν ρυθμό από την αρχή και πρόσφεραν ωραίο θέαμα στο επιθετικό κομμάτι. Ο Γλαράκης ξεκίνησε δυναμικά με 5 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Κουναλάκης σημείωσε 7 πόντους κάνοντας το 20-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ανώτεροι στην συνέχεια οι Bums καθώς ανέβασαν ρυθμούς και ήταν αρκετά εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6.75, με τον Κουναλάκη να δείχνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση αλλά και τον Ζερντίσκι να κυριαρχεί κάτω από το αντίπαλο καλάθι πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 42-31.

Άλλη ομάδα στην επανάληψη οι Titans, έκαναν πιο σκληρή την άμυνα τους και κατάφεραν με τους Κατσιφή και Σαράντου να μειώσουν στους 3 και να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα τους και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 64-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουναλάκης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κατσιφής με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 15/25 βολές, 17/33 δίποντα και 5/τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 21 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 18/44 δίποντα και 6/25 τρίποντα, μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 12 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Δεδούσης 10, Ζερντίσκι 13, Κοβάτσος 1, Κουναλάκης 19 (2), Μουσκόφογλου 4, Παλαμιδάς 7 (1), Πανδής 7 (2), Φρέρης 3

Titans (Τσίτσος): Γλαράκης 8 (1), Καπετανάκης 3, Καρατσόλης 4, Κατσιφής 11 (1), Μούρτος 2, Μπαμπάτσικος, Πόγκας 9, Σαράντου 11 (3), Τριανταφύλλου 5 (1), Τσίτσος 4,

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό παιχνίδι των δύο ομάδων!