11/01/2023
L' Ovelha Negra 16 26 9 17 - 68 -
Gerakas Hawks 12 19 8 16 - 55 -

Νίκη-ανάσα για την L’Ovelha Negra!

Το βράδυ της Τετάρτης 11 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη στην υπόθεση παραμονή, η L”Ovelha Negra πήρε τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και έφτασε σε μία σχετικά άνετη και δίκαιη νίκη με 68 – 55, απέναντι στους Gerakas Hawks.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , ήταν σχετικά ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με την L”Ovelha να βγάζει λίγο παραπάνω ενέργεια και να κρατάει προβάδισμα με 16 – 12. Ο Λάνι ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους με 6 πόντους, με Γρηγορόπουλο και Σαπλαούρα να ακολουθούν από κοντά με 4, ενώ για τους Hawks ξεχώρισε ο Σκλαβούνος με 5 πόντους, με τον Ζαφειράκη να βάζει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες σκόραραν ακατάπαυστα από τη γραμμή των 6,75, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και να ξεφεύγουν 42 – 31 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Τοπούζογλου με τέσσερα τρίποντα πάλευε να κρατήσει τους Hawks κοντά στο παιχνίδι, με τον Λιγνό να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, αλλά οι γηπεδούχοι με τον απίθανο Αλέξανδρο Καλούδη να σκοράρει τέσσερις φορές από την περιφέρεια και τους Δ.Λη(5), Γρηγορόπουλο(4), Λάνι(4), να βάζουν την σφραγίδα τους, ξέφυγαν με + 11.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες δε συνέχισαν με την ίδια ευκολία να σκοράρουν, με τον επιμέρους να μενει χαμηλά και την L’Ovelha να διατηρεί την πρωτοπορία με 51 – 39. Σηφακάκης με τρίποντο και Καλούδης,Λάνι, Κλεφτογιάννης σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Κόκκινους ο Ζαφειράκης έβαλε 4 πόντους, με Λιγνό και Πικάση να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνεχίσουν να παίζουν με την ίδια σοβαρότητα και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Σαπλαούρα με 6 και Σηφακάκη – Κλεφτόγιαννη με 3 πόντους, έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 68-55. Για τους Gerakas Hawks, πάλευαν στην επίθεση Λιγνός(6) και Πικάσης , χωρίς όμως να μπορέσουν να αλλάξουν την μοίρα του αγώνα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Λάνι με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λιγνός με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η L”Ovelha είχε 17 / 55 τρίποντα, 8 / 21 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασε 58 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Hawks είχαν 17 / 41 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 6 / 19 βολες, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

L”Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 11, Καλούδης 14(8ρ.), Κλεφτογιάννης 7(8ρ.), Χ. Λη , Δ. Λη 5, Λυμέρης 2, Σαπλαούρας 11(10ρ.), Σηφακάκης 6, Λάνι 12(9ρ.).

Gerakas Hawks(Οικονομίδης): Αρβανιτάκης, Βουλουμάνος 2, Γιαννακάκης, Δασκαλάκης, Ζαφειράκης 7, Λιγνός 16(8ρ.), Πικάσης 8(8ρ.), Σκλαβούνος 7, Τοπούζογλου 15.

Τι μας άρεσε: Το κρεσέντο τριών πόντων που μας χάρισαν οι δυο ομάδες, στο δεύτερο δεκάλεπτο.