07/01/2024
Bulldogs 14 11 14 15 - 54 -
Reptors 9 22 16 23 - 70 -

Νίκη ανάσα για τους ψυχωμένους Reptors!

Κυριακή απόγευμα  στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι  Reptos πραγματοποίησαν κατάθεση ψυχής και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη κόντρα στους Bulldogs με σκορ 54-70!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλο τους από το ξεκίνημα του αγώνα και με τον Αρμενιακό(5π) να αναλαμβάνει δράση  βρέθηκαν σε θέση οδηγού με σκορ 0–5. Η αντίδραση όμως των «οράνιε» ήταν άμεση, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με επιμέρους 4–14, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 14-9. Πρώτος σκόρερ των bulldogs ήταν ο Λούβαρης με 8 πόντους.

Οι Reptors μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης να παρουσιάςουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, περιόρισαν τον αντίπαλο στους 11 πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Πατσουράκη, Αρμενιακό, Σακκά, Ευάγγελο Κορρέ και τον φοβερό και τρομερό Αντώνη Καίσαρη να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 25–31. Στην αντίπερα όχθη, ο Γεωργόπουλος αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 6 πόντους ενεργητικό του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ορανιε» με όπλο την άμυνα τους κατάφεραν να πετύχουν εφτά αναπάντητους πόντους και να πάρουν  το προβάδισμα με σκορ 33–31. Οι Reptors όμως, κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα και με τον Ε.Κορρέ(8π) να θυμίζει ότι αποτελεί έναν από τους καλύτερους παίκτες του πρωταθλήματος, κατάφεραν με επιμέρους 6-16 να κλείσουν την προτελευταία στροφή στο συν οκτώ με σκορ 39-47!

Στην τελευταία περίοδο φιλοξενούμενοι όχι μόνο κράτησαν τα προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη του πρωταθλήματος με σκορ 54–70.

Betsson MVP ο Ευάγγελος Κορρές με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κομνηνός Λούβαρης είχε 21 πόντους, 19 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 24/57 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 7/17 βολές, 41 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/48 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 11/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Bulldogs(Απέργης): Anthony 6, Απέργης 6, Γαλάνης, Γιώργο Πούλος 9, Δημητρακόπουλος αυτό, La ζανάκη τέσσερα, Λούβαρης 21.

Reptors(Παπαγεωργίου): Αρμενιακός 11, Καίσαρης 7, Κάππος 2, Π.Κορρές 14, Ε.Κορρέες 20, Παπαγεωργίου 2, Πατσουράκης 5, Σακκάς 9.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι νικητές ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι!