03/12/2023
Reptors 13 18 11 15 - 57 -
Tinder Bologna 14 11 12 10 - 47 -

Νίκη - ανάσα για τους Reptors!

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (13-14), χάρη στους Καραθανάση και Καραμαλίγκα. Από την άλλη μεριά ο Β. Κορρές ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Π. Κορρέ και Σακκά και προηγήθηκαν με 31-25. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, έκαναν πολλά λάθη, "κολλησαν" στην επίθεση και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Reptors με πρωταγωνιστές τους Ν. Πάγκα, Β. Κορρέ και Σακκά διατήρησαν το υπέρ τους ψηλούς και έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση (42-37). Η Tinder Bologna έπρεπε να κάνει το... κάτι παραπάνω για να κάνει την ανατροπή και να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να πετάξουν στον κάλαθο των αχρήστων την προσπάθεια των προηγούμενων δεκαλέπτων κι έτσι με πολυφωνία στην επίθεση και σπουδαίες άμυνες κατάφεραν να επικρατήσουν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι με 57-47 και να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στον... πάτο της βαθμολογίας παρέμεινε η Tinder Bologna με μόλις μία νίκη και καλείται να βρει λύσεις στα επόμενα παιχνίδια για να πάρει τα πάνω της.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Π. Κορρές με double double και 12 πόντους (4/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/51 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/46 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Reptors (Πατσουράκης): Καίσαρης 5, Β. Κορρές 15 (1), Π. Κορρές 12 (1), Κοτζακουλάκης, Ν. Πάγκας 16 (2), Γ. Πάγκας 2, Σακκάς 7 (1)

Tinder Bologna (Μπούρας): Lu, Ανδρικόπουλος 5, Αραμπατζόγλου, Καραθανάσης 12, Καραμαλίγκας 14 (3), Κοντομίχος 5 (1), Μπούρας 2, Χασκής 9

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.