26/02/2023
Valhalla Phantoms 18 15 13 15 - 61 -
Mpaloniakos 9 18 15 9 - 51 -

Νίκη ανάσα για τους Valhalla Phantoms!

Το απόγευμα της Κυριακής 26 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, οι Valhalla Phantoms έδειξαν από το πρώτο λεπτό πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη και έχοντας το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έφτασαν στο δίποντο με 61 – 51 απέναντι στον ασύνδετο και νευρικό Mpaloniako.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Valhalla πήρε από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού και βρίσκοντας σουτ από την περιφέρεια με Γεωργακά, Μπουρίτη και τον Χαλκιόπουλο να οδηγεί την επίθεση με 7 πόντους, κρατούσε προβάδισμα με 18 – 9. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο άστοχος από μέση απόσταση Μπαλονιακός κυνηγούσε από την αρχή το σκορ, με Τζώλη, Καρατσαρέα, Μασσαλή και Μπαμπούση να πετυχαίνουν από 2 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάλευαν να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα και με την τριάδα Μασσαλή(5), Λεβεντούρη(4) και Μπαμπούση(4) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 33 – 27. Οι προπορευόμενοι που συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και το προβάδισμα, είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Μπουρίτη με 6 πόντους και έπαιρναν σημαντικές βοήθειες από τον Χαλκιόπουλο που τον ακολούθησε με 4.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά, με το δίδυμο Κρινή(5) και Χαλκιόπουλο(4) να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, όμως ο Μπαλονιακός κυρίως με ατομικές προσπάθειες από Λεβεντούρη(6) και Καρατσαρέα(6), είχε συνέπεια στο σκοράρισμα και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις(46-42).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Μπαλονιακός έδειξε πως θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του και με 4 πόντους του Γούλα και δίποντο του Μπαμπούση, έφερε το ματς στα ίσια(48-48). Η συνέχεια όμως ανήκε στην ομάδα του Γεωργακά! Μπουρίτης και Κρινής, συνέθεσαν ένα καταπληκτικό δίδυμο στην επίθεση με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, οδηγώντας τους Phantoms σε μία πολύ σημαντική νίκη στην υπόθεση σωτηρία, με σκορ 61 – 51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπουρίτης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπαμπούσης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Valhalla είχε 21/42 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 10/14 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Ο Mpaloniakos είχε 16/54 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 13/22 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς): Γεωργακάς 9, Ιακώβου, Κρινής 12(8ρ.-8 ασίστ), Κότσιρας 2, Μπουρίτης 21(10ρ.), Φλάκας 3, Χαλκιόπουλος 14.

Mpaloniakos(Λεβεντούρης): Γούλας 14, Καρατσαρέας 14(8ρ.), Λεβεντούρης 10(8ρ.),Μασσαλής 6,Μπαμπούσης 7(9ρ.),Τζώλης.

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά που ενέπνεαν από το πρώτο λεπτό οι Phantoms!