27/12/2022
Athens Crips 21 12 18 21 - 72 -
Κέρβεροι 10 10 6 8 - 34 -

Νίκη - "ανάσα" για τους Crips!

Μια σημαντική νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία και ηρεμία για την συνέχεια πήραν το βράδυ της Τρίτης οι Athens Crips στο Athens Sports Hall, αφού επικράτησαν ανετα των Κέρβερων με 72-34.

Καλύτεροι ήταν οι Crips στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με καλάθια των Ζαγαλάκη και Αργυρούλη προηγήθηκαν στο δεκαλέπτο με 21-10. Οι ελλειπείς Κέρβεροι είχαν σε καλή κατάσταση τους Διαμαντή και Συλιγνάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με πολυφωνία στην επίθεση διεύρυναν το προβάδισμά τους στο τέλος του ημιχρόνου (33-20). Ο Διαμαντής ήταν η μόνη αξιόπιστη επιθετικά λύση για τους Κέρβερους που έπρεπε ωστόσο να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν την αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο οι Athens Crips αφού με πρωταγωνιστές τους Αργυρούλη, Κουρκουλή και Ζαγαλάκη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 18-6 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +25 (51-26). Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν την επαφή με το σκορ και έκαναν παράλληλα το ένα λάθος μετά το άλλο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, έπαιξαν πιο ελεύθερα και έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 73-34. Οι Κέρβεροι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσκόπων, γνώρισαν βαριά ήττα και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζαγαλάκης με 33 πόντους (12/16 δίποντα, 3/13 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 30/63 δίποντα, 3/28 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 69 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/44 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 17, Ζαγαλάκης 33 (3), Κουρκουλής 13, Λάντζας 3, Λόντος 4, Παναρίτης, Παπαδόπουλος 3

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Γώγος 8 (2), Πιφέας 2, Συλιγνάκης 8 (2), Χριστοδουλάκης, Διαμαντής 12, Κάπρος 4

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των νικητών καθώς και το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των Κέρβερων.